cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

wtorek, 17 listopada 2015

"Wyobraźnia Państwa córki rozwija się w niewłaściwym kierunku"

Starsze dzieci lubią czytać książki złożone z serii humorystycznych opowiadań o swoich rówieśnikach, uzupełniane zwariowanymi rysunkami z elementami komiksu. "Znowu kręcisz, Zuźka!" jest jedną z takich publikacji, co prawda nie całkiem nową, bo tekst Doroty Suwalskiej ukazał się staraniem wydawnictwa Nasza Księgarnia po raz pierwszy w roku 2004, ale teraz został zilustrowany przez Nikolę Kucharską. Z mojego punktu widzenia książkę warto było wznowić zarówno ze względu na nową szatę, jak i wyjątkową treść. "Zuźka" stała się jedną z
ulubionych (dobrowolnych) lektur mojego syna, nawet opisał ją w szkolnym zeszycie.
Książka Doroty Suwalskiej oraz ilustracje Nikoli Kucharskiej roją się od zabawnych sytuacji, motywów i szczegółów. O ataki śmiechu przyprawiły nas i wypowiedzi brata bohaterki (malutkiego Kacpra), i wygląd babci Tereski czy wychowawczyni, a także portret Jaszka, historia rodzinnego pupila – królika Niuśki oraz innego "domowego zwierzęcia" – Hedwigi... Istnieje wiele powodów, dla których można polecić tę publikację, właśnie w oprawie graficznej Nikoli Kucharskiej, która idealnie dopasowała się do charakteru opowieści o Zuźce. Całość skrzy się ironią, łobuzerstwem, ale też ciepłem i koleżeństwem. Bohaterka należy do dziewcząt nazywanych niegdyś chłopczycami, swoją pozycję wśród rówieśników zyskuje tłukąc kolegów i opowiadając (lub inicjując) nieprawdopodobne przygody, które, wbrew wierze dorosłych, okazują się prawdziwe.

"Chociaż mama, muszę przyznać, ma co do wiosny zmieszane uczucia. A to dlatego, że kiedy tylko robi się ciepło, zaczyna się sezon na guzy, zwany inaczej sezonem na chirurga, bo w naszym domu to ulubiona specjalność lekarska, nie licząc weterynarza.
Kacper ma taki sezon dopiero drugi raz, bo wcześniej nie umiał chodzić, a ja już wyrastam, ale jak byłam młodsza, rodzice wciąż musieli mnie wozić na ostry dyżur chirurgiczny, aż panie rejestratorki w szpitalu mówiły:
To znowu pani?! Zgroza! Czy to dziecko w ogóle nie ma opieki?! I to dziewczynka?! Jestem w stanie zrozumieć, że nie można upilnować chłopca. Ale dziewczynka?! Pierwszy raz coś takiego widzę!"
Jak widać, autorka "Znowu kręcisz, Zuźka!" drwi ze stereotypu dziewczęcej bohaterki czy ogólnie literatury. Jednak Zuźka miewa też kłopoty, jakie spotykają tylko jej płeć – na przykład chciałaby podobać się chłopcom, ale ci nawet nie zauważają, że jest dziewczynką. Może więc trzeba się umalować? Przygody pączkujące z tego niewinnego pomysłu są chyba naszym ulubionym fragmentem książki, którą gorąco polecamy wszystkim czytelnikom pragnącym się rozerwać. Niezależnie od wieku i płci. 
Bożena Itoya
Dorota Suwalska, Znowu kręcisz, Zuźka, zilustrowała Nikola Kucharska, Nasza Księgarnia, Warszawa 2015. Wiek:6-10 Zuźka chodzi do trzeciej klasy i mieszka w Brzezinie. Początkowo nie przeszkadzała jej wymarzona przez rodziców ucieczka z miasta na wieś. Dzięki przeprowadzce na Leśną 8 zyskali przecież więcej przestrzeni dla całej rodziny...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz