"Wspaniała planeta Ziemia i jej przyroda" najlepiej oddaje jej zawartość. Publikacja świetnie komponuje się nie tylko z poprzednimi książkami Rachel Ignotofsky, jakie ukazały się w serii Egmont Art ("Kobiety i nauka" oraz "Kobiety i sport"), ale też z potrzebami rynku. Takiego podejścia do spraw Ziemi potrzebują młodzi czytelnicy i ona sama, bo nie ma planety B!
W tej książce przyjrzycie się uważnie, jak funkcjonują niektóre z największych i najmniejszych ekosystemów oraz jak dzika przyroda podtrzymuje życie na Ziemi. Gdy spojrzycie na naszą planetę, zauważycie też ludzi, którzy od wieków przekształcają krajobraz i czynią to i dobrze, i źle. Zobaczycie tych dbających o ziemię, na której żyją; choćby pasterzy troszczących się o szkockie wrzosowiska, aby utrzymać ich odpowiednią wilgotność. Spostrzeżecie tych, którzy budują, mając na względzie dobro zwierząt; np. Kenijczyków kopiących podziemne przejścia pod autostradami, aby słonie mogły bez przeszkód odbywać coroczne wędrówki przez sawannę. Dostrzeżecie naukowców, przedstawicieli władzy i lokalne społeczności ustanawiające wspólnie obszary chronione, aby ratować dziką przyrodę. Wreszcie będziecie mogli obserwować także tych, którzy wykorzystują otaczający ich świat w sposób, który szkodzi naturze.
Jest to książka zaangażowana i angażująca, aktywnościowa w niekonwencjonalnym znaczeniu – nie proponuje rozwiązywania łamigłówek i kolorowania, tylko prawdziwej, realnej, zupełnie przy- i naziemnej aktywności. Społecznej i ekologicznej. Zadania, które wyznacza swoim młodym czytelnikom Rachel Ignotofsky są długofalowe, skomplikowane i wymagają pokonania wielu życiowych labiryntów.
Aby lepiej chronić Ziemię, trzeba ją dobrze poznać. Dysponując szeroką wiedzą o przyrodzie, będziemy w stanie korzystać z zasobów naturalnych bez ich dewastowania. Opracujecie nowe metody hodowli, wytwarzania energii i materiałów budowlanych. Nie oczekujmy jednak, ze ludzie zatroszczą się o planetę, jeśli najpierw nie będą mogli zadbać o siebie. Ubogie społeczeństwa często są zdane na szkodliwe lub niezgodne z prawem działania, jak kłusownictwo, czy nielegalne pozyskiwanie drewna. Rozwiązując problem biedy oraz opracowując skuteczniejsze metody gospodarowania i budowania, zapewnimy im środki do życia, nie szkodząc przy tym Ziemi. Nasza planeta to jedyny dom, jaki mamy.
Rozdziały w większości opowiadają o poszczególnych kontynentach, ale te graniczne poświęcone są zagadnieniom istotnym dla funkcjonowania Ziemi, Ziemian i ziemi. Na początku publikacji jest zatem mowa o poziomach organizacji życia, mapie biomów, ekosystemie i jego równowadze, przepływie energii, klasyfikacji organizmów żywych, interakcjach między gatunkami, sukcesji ekologicznej, mini- i makroekosystemach. Natomiast trzy ostatnie rozdziały poświęcone zostały ekosystemom wodnym, cyklicznym procesom w przyrodzie oraz ludziom i planecie Ziemia, przy czym autorka omawia życie na farmie, przyrodę miejską i miasto jako przyrodę, wpływ człowieka na naturę, zmiany klimatyczne oraz sposoby ochrony naszej planety. Książkę zamykają słowniczek, wykaz materiałów źródłowych, indeks i kilka informacji od oraz o Rachel Ignotofsky.
Ten obszerny i nowoczesny przewodnik po nowoczesnym myśleniu o przyrodzie przeznaczony jest dla starszych dzieci i młodszych nastolatków. Oferuje profesjonalne, ciekawe i realistyczne spojrzenie na nasze środowisko, a równocześnie przyjemne przeżycia estetycznie, ponieważ jest to książka pięknie wydana i zilustrowana przez autorkę. Stonowana kolorystyka, ładne obrazki i czytelne rozmieszczenie tekstu sprawiają, że wiedza, od której chwilami może zrobić się ciężko na sercu, lekko układa się w młodych głowach. Świeżość narracji oraz szczerość autorki odpowiadają oczekiwaniom dzisiejszych i przyszłych młodzieżowych aktywistów przyrody. A i dorośli skorzystają na tej cennej lekturze, nie tylko ucząc się rozmawiać z dziećmi, uczniami, wnukami czy podopiecznymi o Ziemi, ale też poszerzając własną wiedzę, na przykład o ekosystemie namorzynów indochińskich czy sposobach na korzystanie z energii odnawialnej w rozmaitych miastach. Zresztą każdemu z nas przyda się przypomnienie, co i kto mieszka gdzie i jak, bo często zapominamy o złożoności świata, na który wpływa każdy nasz niepotrzebny śmieć czy kilometr przejechany pojazdem spalinowym.
Bożena Itoya
Rachel Ignotofsky, Wspaniała planeta Ziemia i jej przyroda, tłumaczenie Grażyna Winiarska, Egmont ART, Wydawnictwo Egmont Polska, Warszawa 2019.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz