cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

czwartek, 2 sierpnia 2012

Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem„Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem” to pierwsza część gdańskiej trylogii napisanej przez Annę Czerwińską-Rydel, opowiadającej o losach słynnych mieszkańców nadbałtyckiego miasta. Ciekawe ujęcie tematu, bo mamy trzy różne historie, całkiem odmienne życiorysy, a jednak łączy je jedyny w swoim rodzaju splot okoliczności, determinujący losy. Bo Gdańsk to nie takie zwykłe miasto, jak każde inne. Jego szczególna historia wpłynęła na życie wielu ludzi, w tym również wielkich uczonych o światowej sławie. O trzech z nich opowie dzieciom w przystępny sposób autorka w prezentowanej tu przeze mnie trylogii wydanej przez „Muchomora”. To niezwykle cenna publikacja – na rynku wydawnictw dziecięcych mamy obecnie sporo książek poświęconych znanym artystom, malarzom, muzykom, podróżnikom, podczas gdy „umysły ścisłe” nie są licznie reprezentowane. Może autorom temat wydaje się mniej wdzięczny? Anna Czerwińska-Rydel pokazała jednak, że potrafi pięknie opowiadać zarówno o Chopinie, jak i o astronomach, fizykach i filozofach. 
Zaczynamy od Heweliusza – słynnego astronoma, zwolennika teorii kopernikańskiej, odkrywcy wielu gwiazd i konstruktorze astronomicznych przyrządów. Poznajemy go w chwili narodzin, towarzyszymy przez dzieciństwo i dorosłe życie, wreszcie jesteśmy świadkami odejścia. Widzimy małego chłopca z wielką pasją, który rwie się do oglądania nieba, chociaż jednocześnie spełnia wolę rodziców studiując prawo, a wreszcie przejmując rodzinny interes. Na szczęście jednak kontynuuje swoje obserwacje, chociaż nie bez wyrzeczeń. Słuchamy o życiu trudnym, chwilami bolesnym, ale bardzo szczęśliwym. Ze wzruszeniem czytamy, jak można podnieść się po ciężkim ciosie, jak towarzyszyć ukochanej osobie w chorobie. Uczymy się o pięknym życiu. Jedna z moich córek, która zazwyczaj łatwo nie ulega wzruszeniom, płakała przy tej książce…
Mnie podobała się szczególnie „dostrzegalnia” Heweliusza, czyli jego domowe obserwatorium nieba. Ciekawa jestem, skąd autorka zaczerpnęła tę nazwę, z historycznych źródeł, czy może własnej inwencji? Wszyscy w jakimś tam stopniu „widzimy” niebo, ale czy mamy czas i przestrzeń w sobie samych, by je naprawdę dostrzec? By dostrzegać inne ważne rzeczy? Z własnego doświadczenia wiem, że chwila spokojnego przyglądania się gwiazdom ma moc uświadomić człowiekowi, co jest naprawdę ważne i jak małe są niektóre troski, zatruwające codzienne życie. Zainspirowana lekturą postanowiłam stworzyć sobie taką własną „dostrzegalnię”, bardziej w czasie, niż w przestrzeni (nie każdy dysponuje przecież dużym strychem). Zwłaszcza, że sierpniowe niebo jest naprawdę cudowne. Tak, warto się na chwilę zatrzymać…
Agnieszka Jeż

Od wydawcy: 
Biografia słynnego astronoma Jana Heweliusza rozpoczyna trylogię o wybitnych gdańszczanach. Wkrótce ukażą się opowieści o Danielu Fahrenheicie i Arthurze Schopenhauerze. Znakomity przewodnik po niebie. Dla dzieci od 9 lat.
Historia życia i dokonań Jana Heweliusza to pierwsza część Trylogii Gdańskiej - trzech opartych na faktach powieści o wielkich gdańszczanach. 
Zobacz książkę i wersję audio:
 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz