cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

poniedziałek, 8 czerwca 2020

Kto zgubił kapelusz?


Książka "Kto zgubił kapelusz?" jest przykładem klasycznej bajki terapeutycznej dla przedszkolaków i najmłodszych uczniów. Ładna, prosto i dobrze napisana historyjka pozwala nazwać oraz okiełznać niektóre cechy ludzkie (ukryte w zachowaniach zwierząt), sytuacje i problemy. A na koniec wyłowić clou: Wartość. Taką podstawę, która zbuduje etykę młodego człowieka.
Autorka, Aleksandra Struska-Musiał, uczyniła protagonistą bardzo znanego bohatera bajek – Zająca. Oczywiście jest on strachliwy, ale też pełen dobrych intencji i ciekawości, dzięki czemu zdziałać może więcej od największych herosów. W mikroperspektywie tej opowiastki znaczące czyny to te, które pozwolą pokonać własne ograniczenia, a przy okazji znieść bariery stereotypów krępujące kogoś obcego. Pozbywając się tych przeszkód Zając może zbliżyć się do owego obcego i wypełnić nową, wymiecioną z uprzedzeń przestrzeń przyjaźnią.
Nasz bohater mieszka na Chabrowej Łące, na którą Wiatr Hulaka przywiewa tytułowy kapelusz z marchewkowym motywem. Piękna zdobycz, jednak Zając nie chce jej sobie przywłaszczyć, nim nie upewni się, że prawowity właściciel nie jest osiągalny. W widocznym miejscu zamieszcza ogłoszenie, ale w odpowiedzi przybywają tylko znajomi z sąsiedztwa, by popodziwiać znalezisko i przekonywać uczciwego obywatela lasu, że poszukiwania nie mają sensu i kapelusz należy się znalazcy. Zając nie ustępuje, postanawia zwiedzić nieco dalszą okolicę – Bukowy Las nad Zielonooką Rzeką, a konkretnie za nią, i tam poszukać właściciela marchewkowego kapelusza. To będzie pierwsza podróż Zająca na drugi brzeg, dotąd sama myśl o podobnej wycieczce napawała go przestrachem. Jak się okaże, lękać należy się raczej pozornie przyjaznych, a tak naprawdę oziębłych i dość samolubnych mieszkańców drugiego brzegu. Natomiast to, co wydaje się groźne, może być najcieplejsze i najbliższe.
Książka ta nie zalicza się do wielkich opowieści na podobieństwo legend czy mitów, ale jest dokładnie taka, jaka miała być: barwna, bezpośrednia, pełna małych mądrości i przyjemna. Jej forma, również edytorska, z delikatnymi, jakby kredkowymi ilustracjami, spodoba się i dzieciom, i dziadkom. Jeśli tylko klienci księgarń zdecydują się przełamać stereotypy i sięgnąć po pozycję spoza topowych, królujących na listach sprzedaży wydawnictw, będzie to na pewno celny strzał.

Bożena Itoya

Aleksandra Struska-Musiał, Kto zgubił kapelusz?, ilustracje Dorota Rewerenda-Młynarczyk, Wydawnictwo BIS, Warszawa 2019.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz