cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

wtorek, 26 czerwca 2012

Ulf Stark „Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy’ego”


Jeśli jesteś delikatnym rodzicem, tytuł pierwszego rozdziału tej książki może Cię do niej zniechęcić. Brzmi on
„Gołe baby” i nie jest to jakaś literacka sztuczka. Ulf i jego koledzy naprawdę podglądają w nim opalające się gołe baby. Ale nie rezygnuj z przeczytania tej książki tylko dlatego, że Twoje dziecko mogłoby się zgorszyć. Nie rezygnuj nawet wtedy, gdy dowiesz się, jakim rozrywkom oddają się bohaterowie po szkole – przebieganie w ostatniej chwili przed pędzącym samochodem jest jedną z nich. Nie rezygnuj, bo to naprawdę dobra literatura. Świetnie napisana i poruszająca ważne tematy.
Ulf Stark to jeden z najbardziej cenionych i lubianych szwedzkich autorów książek dla dzieci, autor m.in. wierszy o Cynamonie i Trusi. A główny bohater „Magicznych tenisówek” nie przypadkiem ma na imię także Ulf. To pierwsza część trylogii opartej na wspomnieniach autora z dzieciństwa spędzonego w dzielnicy Stureby na przedmieściach Sztokholmu.
Jeśli jest to opowieść autobiograficzna, to zanim został pisarzem, mały Ulf nie miał łatwego życia. Był nieśmiały, słaby, niezdarny i miał platfusa. Po prostu chodzące nieszczęście. Ale gdy pojawił się w jego klasie nowy kolega, życie bohatera nabrało tempa. Percy jest zupełnie inny. Potrafi się bić, jest wygadany, odważny i świetnie chodzi po równoważni. A w dodatku, i to jest chyba najdziwniejsze, chce przyjaźnić się właśnie z Ulfem. W końcu Percy zdradza mu swoją tajemnicę – swoją moc zawdzięcza starym, dziurawym tenisówkom, które są… magiczne. Czy Ulf zdobędzie cudowne buty? Zdradzę, że tak, ale co z tego wyniknie i jak go to zmieni – trzeba przeczytać samemu.
Piękna opowieść o przyjaźni, ufności, wierze w siebie i odwadze. Naprawdę magiczna książka. Jak dodają moje dzieci, Hania i Maciek, „opowiada o tym, jak ludzie mogą się zmienić, gdy w siebie uwierzą. Wciągająca i mega realistyczna historia, mogłaby się zdarzyć naprawdę”. Nic dziwnego, przecież naprawdę się zdarzyła… Jakub Urlich
Jakub Urlich - Lektor filmowy i reklamowy, dziennikarz. Pracował w Programie I Polskiego Radia, tata córki i dwóch synów.
Od wydawcy:  Pierwsza część trylogii opartej na wspomnieniach Ulfa Starka z dzieciństwa spędzonego w dzielnicy Stureby na przedmieściach Sztokholmu. Autor doskonale przeplata humor z powagą, wywołując u czytelnika zarówno uśmiech, jak i wzruszenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz