cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

poniedziałek, 15 lipca 2013

wyślij się dzisiaj sam na wakacje...

Wakacje to czas szczególny. Lista przyjemności z nim związana zdaje się nie mieć końca: odpoczynek, wysypianie się aż do południa, wędrówki z plecakiem i noce pod chmurką, kawa z lodami sączona na włoskiej piazzy, letnie sukienki… Dlaczego by nie dopisać do tego jeszcze jednej rzeczy, przyszło mi ostatnio do głowy. Czas wolny to również chwila na wyswobodzenie się od rutyny i utartych schematów. Czemu nie pozwolić sobie na odrobinę zdziwienia światem, postawienia na chwilę na głowie naszych przekonań, pomyślenia – inaczej? Jednym słowem, może pofilozofować trochę, sami albo razem z dziećmi?
Nie, nie trzeba od razu wyciągać opasłych tomów Tatarkiewicza z zakurzonych półek regału. Warto za to sięgnąć do małej książeczki, wydanej przez Czarną Owieczkę, do Wielkiej księgi młodego filozofa, napisanej i zilustrowanej przez duet Petera Ekberga i Svena Nordquista.
To nie tylko wprowadzenie do filozofii dla najmłodszych, lecz także lekcja samodzielnego myślenia. Założę się, że niejeden dorosły, przeglądając karty książki, znajdzie przyjemność i sposobność do refleksji, jak również wiele tematów do rozmowy z dzieckiem. Czy można kłamać w słusznej sprawie? Czy Robin Hoodowi wolno było kraść? Czy trawa tak naprawdę jest zielona, czy jawi się tylko tak w naszej percepcji? Takie i podobne pytania stawiają nam autorzy książki. Podobnie, jak niegdyś Sokrates, starają się raczej pobudzić naszą ciekawość i poznawczy sceptycyzm, niż udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jak twierdził Kant, jednym z zadań teorii poznania jest budzenie ludzi z ich dogmatycznej drzemki, czyli, innymi słowy, przeszkadzanie w poznawczym samozadowoleniu. Z dziećmi nie ma jeszcze takiego kłopotu – są wystarczająco „obudzone poznawczo”, a zagadnienia postawione w książce to często ich codzienne refleksje. Ile razy tracimy cierpliwość słysząc kolejne „dziwne pytanie” naszego dziecka? Może czas, byśmy również wysłali swój mózg na wakacje i chociaż na chwilę byli jak dzieci? Skorzystają na tym, z pewności, wszyscy, a najbardziej – my sami…
Agnieszka Jeż

Od wydawcy: Wielka księga młodego filozofa w łatwy i fascynujący sposób tłumaczy, czym jest filozofia. Młody czytelnik spotka tu kilku wybitnych filozofów oraz zaznajomi się z ważnymi pytaniami, które uczą filozofować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz