cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

środa, 10 lipca 2013

Kapitanowie i statki


Nówkę sztukę, nierozpakowaną grę "Ships and Captains", czyli "Kapitanowie i statki" wykorzystałam jako odwracacz uwagi od wielkiego guza na głowie mojego pięciolatka. Na hasło "nowa gra" dołączył do nas siedmiolatek.
Pierwsza niespodzianka - instrukcja, a właściwie jej brak. Niby na pudełku napisane jest "memory and maching game" czyli "pamięciówka i dopasowywanka", jednakże chciałam znaleźć jakąś idee przewodnią. W opakowaniu jest bowiem tylko zestaw 20 kart - połowa z rysunkami statków, połowa z rysunkami kapitanów. Ideą zapisaną w trzech zdaniach instrukcji  jest dopasowanie statku do kapitana. To wszystko. Rysunki są zabawne, sparowane karty posiadają elementy wspólne, np. żagiel statku ma taki sam wzór jak koszulka kapitana. Rozkładaliśmy więc karty awersami do góry i dopasowywaliśmy. Karty są zbyt grube by trzymać je w ręku w wachlarzyku. Potem graliśmy na czas. Po trzech rundach znaliśmy już karty na pamięć, gra przestałą mieć sens. Ale jako, że jest estetycznie wykonana i przyjemna w dotyku, a tematyka niezbyt częsta - postanowiliśmy użyć kart do opowiadania historii. Losowaliśmy po trzy i na podstawie obrazków z samymi kapitanami i statkami tworzyliśmy mrożące krew w żyłach scenariusze. Było i o somalijskich piratach, i  wakacyjnych spływach łódką, a nawet historia miłosna.
Gra węgierskiej firmy Marbushka jest bardzo ładnie wykonana, tekturki kart solidnie grube, a powłoka lakierowa przyjemna w dotyku i ładnie odbija światło. Zdecydowanie jednak trzeba trzymać się wytycznych producenta i nie sugerować, że jest OD trzech lat, ale DLA trzech, czterech lat. Zwłaszcza do grania jedno dziecko na jednego rodzica, kiedy można sterować podpowiedziami, dawać wskazówki dziecku etc, słowem pozwolić mu dochodzić do sedna samemu, w swoim tempie. Wtedy ma sens. Dołączające siedmiolatki odgonić precz. Bo wszystko zepsują :)
Karolina Suchenek-Dobrzyńska
 

 Wiek:3+ Czy statek wygląda jak jego Kapitan, czy Kapitan wygląda jak jego statek? Podczas niekończących się wypraw na morzu, kapitanowie oraz ich łajby upodobnili się bardzo do siebie, rozpoznając kolory i kształty, możesz łatwo odnaleźć pary.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz