cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

czwartek, 12 lutego 2015

Sekret życia, sekret baśni, sekret audiobooka


Baśnie świata i audiobooki – to dla nas połączenie idealne. Od lat syn słucha nagranych książek wydawnictwa Media Rodzina, a ja w tym czasie pracuję, gotuję lub bawię się z zasłuchanym potomkiem. Lektorzy audiobooków z serii "Baśnie świata" są niemal naszymi domownikami, a na pewno przewodnikami w podróżach literackich, niestrudzonymi, bo nigdy nie mają dosyć czytania, nie chrypną, nie są zbyt zajęci na chwilę wspólnej lektury... W ten sposób przemierzyliśmy już tysiące kilometrów z baśniami chińskimi ("Żółty smok", czyta Marian Opania), celtyckimi ("Czerwonobrody czarodziej", czyta Anna Seniuk), norweskimi ("Zamek Soria Moria", czyta Anna Seniuk), japońskimi ("Bezpowrotna góra", czyta Jan Peszek), arabskimi ("Aisha i wąż", czyta Henryk Talar), indiańskimi ("Dar totemów", czyta Krzysztof Banaszyk) oraz polskimi ("Cudowna studzienka", czyta Anna Seniuk). Teraz do naszej kolekcji płyt CD dołączyły baśnie hinduskie, przetłumaczone przez Elżbietę Walter i przeczytane przez Annę Seniuk, a zatytułowane "Sekret życia".
Przez ponad siedem godzin wsłuchiwaliśmy się w "prawdziwe" baśnie – piękne, ale czasem też groźne historie. "Sekret życia" zawiera i egzotyczne, wcześniej nieznane nam opowieści (a w nich nowe dla nas postaci – roi się tu od braminów, na przykład: "Bramin wierszokleta", "Duch bramina", "Tygrys, bramin i szakal"), i utwory wykorzystujące wszechobecne motywy baśniowe, o swojsko brzmiących tytułach "Królewna, która kochała swego ojca jak sól", "Jak niedźwiedź dał się okpić", "Mądry szakal" czy "Jak trzech śmiałków przechytrzyło demony". Nie warto streszczać poszczególnych baśni, najlepiej poznać je osobiście. Ostrzegam jednak, że niektóre utwory mogą się okazać zbyt skomplikowane lub brutalne dla czytelników / słuchaczy w wieku poniżej sześciu lat. Cóż, w baśniach ludowych na całym świecie gęsto lecą głowy i często leje się krew.
Głos Anny Seniuk idealnie pasuje do snutych powoli, a równocześnie porywających opowieści. Audiobook został wydany solidnie, okładka, wnętrze pudełka oraz sama płyta skrzą się żółciami, różami, zielenią i błękitem. Oczywiście, to nie to samo co piękne, właściwie ekskluzywne wydanie książkowe, jednak my za nic nie zamienilibyśmy naszych małych pudełek z audiobookami na odpowiadające im kolejne tomy serii "Baśni świata". Te bogato ilustrowane książki również mogą stworzyć okazałą kolekcję, ich jednak nie weźmiemy na wakacje (ze względu na ciężar "cegiełek" wydanych w twardych oprawach i na kredowym papierze), a audiobooki wydawnictwa Media Rodzina już nie raz i nie dwa towarzyszyły nam nad morzem i jeziorem. Zwykłej książki nie przeczyta nam sama Anna Seniuk, a dzięki wersji dźwiękowej ta wybitna aktorka będzie z nami wszędzie, gdzie tylko zechcemy.
Bożena Itoya


Od wydawcy: Kolejna pozycja z popularnej serii przenosi nas do dawnych Indii. Jest to zbiór opowieści o radżach i braminach, zaklętych księżniczkach i książętach zamienionych w zwierzęta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz