cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

czwartek, 7 kwietnia 2016

Co robi Maja?


 
Nadeszła wiosna, wszelkie mniej lub bardziej pożyteczne robactwo wychodzi ze swoich zimowych kryjówek - czas więc przygotować się merytorycznie na kolejną falę pytań przyrodniczych ze strony dociekliwej trzylatki. Odgrzebawszy stare książeczki dla niemowląt, ustaliliśmy już, że ważka i komar mieszkają nad wodą, pająki łapią muchy, a pszczoły robią miód. Jednocześnie okazało się, że tradycyjne "a czemu?" i "a po co?" zabrały nas w rejony, których próżno szukać w pozycjach dla maluszków. A czemu pszczoły żądlą? A po co zbierają nektar? A czemu mieszkają w ulu?

Na szczęście temat małych stworzeń - mrówek, pająków, żab, a teraz pszczół - wyczerpująco opisują książki "Opowiem ci, mamo, co robią..." wydawane przez Naszą Księgarnię. W odróżnieniu od pozycji o środkach transportu "Opowiem ci, mamo, skąd się bierze miód", podobnie jak cała przyrodnicza część serii autorstwa Katarzyny Bajerowicz, jest dość wymagająca, zawiera więcej tekstu, w tym mnóstwo faktów i nazw - wszystko jednak zaprezentowano tak, by każdy znalazł tu coś dla siebie - zarówno starszak poszukujący informacji o tym, w jaki sposób pszczoła zapyla kwiat, jak i maluch, dla którego atrakcją będą sympatyczne wierszyki Marcina Brykczyńskiego oraz proste łamigłówki w stylu: policz kwiaty na jabłoni czy wskaż trutnia na rysunku. Zresztą pozory często mylą - trzyletnie dziecko potrafi zainteresować się szczegółami życia pszczoły i nie obchodzi go, czy my, dorośli, uważamy tę wiedzę za odpowiednią dla jego wieku. Łatwość, z jaką moja córka zapamiętuje złożone, zdawałoby się, fakty, potrafi mnie zaskoczyć - i nie inaczej było tym razem. Cykl powstawania owoców nie kryje już przed nią tajemnic, od pączka kwiatu do dużego, czerwonego jabłka. Które można dodatkowo schrupać w trakcie lektury.

Historia życia pszczół zaczyna się od przebudzenia po zimie i toczy się przez całe lato i jesień. Pełne szczegółów i charakterystycznych dla serii humorystycznych scenek ilustracje (pszczoły latające z walizkami lub nawet z miniaturowym fortepianem) urozmaicają przekaz, choć oglądając któryś z kolei obrazek przedstawiający łąkę lub ul (albo jedno i drugie) można poczuć pewną monotonię. Na szczęście przełamują ją plansze informacyjne - wspomniany wcześniej cykl powstawania owoców, budowa pszczoły czy informacje o tym, jak powstaje miód. Strzałem w dziesiątkę są propozycje zabawy w młodego pszczelarza przy pomocy rzeczy, które znajdziemy w praktycznie każdym domu. Po omówieniu tematu pszczół możemy od razu przystąpić do stworzenia papierowego ula i jego mieszkańców, a nawet ukwieconej łąki. To znakomity sposób na zagospodarowanie rozbudzonego w dzieciach zainteresowania tematem pożytecznych owadów.

Podobnie jak inne książki serii, "Opowiem ci, mamo, skąd się bierze miód" wydano na trwałych, kartonowych kartach, tak by pozycja ta mogła posłużyć kilku pokoleniom małych przyrodników. Dzięki bogactwu treści oraz estetycznym, a zarazem wiernie oddającym różnorodność świata przyrody ilustracjom możemy spędzić nad każdą stroną mnóstwo czasu, za każdym razem dostrzegając kolejne szczegóły. Rojąca się od pszczół łąka okazuje się być siedliskiem wielu innych stworzeń - motyli latolistków cytrynków, biedronek, ślimaków, os, trzmieli, myszy... Aż szkoda, że nie ma w książce miejsca, by poświęcić im trochę więcej uwagi. Miejmy nadzieję, że autorzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i przygotują kolejne tomy tej znakomitej serii. Będę na nie czekać z niecierpliwością.
Marcin Szulik

Katarzyna Bajerowicz, Marcin Brykczyński "Opowiem ci, mamo, skąd się bierze miód" Wiek:0-6 Twoje dziecko z wypiekami na twarzy będzie oglądać ilustracje pełne licznych detali, przy okazji zdobywając wiedzę na temat życia pszczół i procesu powstawania miodu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz