cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

wtorek, 24 września 2013

Odpukać w niemalowane, czyli na jakim boku śpi szczęście?

Czasy trochę się zmieniły i dzisiaj stare przesądy nie budzą już takich emocji. Nasze babcie nie musiały pisać testów z pytaniami „Co to znaczy odpukać w niemalowane drewno?” i „Jakie rozpoznajesz w nim środki stylistyczne?”, w podręcznikach szkolnych nadal jednym ze znanych i charakterystycznych zawodów był kominiarz, a straszenie „diabłem”, „lichem”, „wiedźmą” było na porządku dziennym. Teraz lustra wyszły z zaciemnionej alkowy czy toalety i można je kupić w każdym rozmiarze i każdym… markecie. Ktoś bardziej zrezygnowany dopowiedziałby, że zapomniana została czterolistna koniczyna, bo przecież dzieci – zamiast iść na łąkę – siedzą przed komputerem.
Niewykluczone, że właśnie dzięki książce Renaty Piątkowskiej "Szczęście śpi na lewym boku" (wydawnictwo Bis) dziecko dowie się o istnieniu niektórych zabobonów. Co więcej: każdy z przesądów wykorzystanych w opowiadaniach mógłby stanowić krótką lekcję historii, szczególnie, że autorka wybrała zarówno typowo polskie („Kominiarz, szczęście i guzik”) jak i te międzynarodowe (aż ciśnie się na usta kolejne pytanie do testu z języka obcego). Zawiedzie się jednak ten, kto oczekuje na wyjaśnienie ich prawdziwego pochodzenia, bowiem zgodnie z opisem są to rzeczywiście „bajki” – całkiem zabawne, nieskomplikowane, w większości interesująco powiązane z istotą przesądu i, co ciekawe, nawiązujące w kilku miejscach także do współczesnych problemów z dziećmi (jak nadwaga księżniczki czy bezstresowe wychowywanie). Zgodnie z założeniem, autorka kwestionuje wiarę w przesądy namawiając do traktowania ich z przymrużeniem oka, co trafnie podkreślają ilustracje Edwarda Lutczyna. Jednak o tym, czy wariacje na temat przesądów potraktować jako zwykłe opowiadania do poduszki, czy zagłębić się w tematykę starych wierzeń i zacząć podpytywać o nie babcię – zależy już od czytelnika.
Katarzyna Cynk

Od wydawcy: Tym razem Renata Piątkowska napisała najprawdziwsze bajki. Barwne, mądre i dowcipne. A każda z bajek opowiada o jakimś przesądzie. Dlaczego ludzie wierzą, że czarny kot jest pechowy, a czterolistna koniczyna przynosi szczęście? Dlaczego odpukujemy w niemalowane drewno i boimy się rozbić lustro? I co takiego ma w sobie guzik kominiarza?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz