cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

wtorek, 24 września 2013

owocowo, słodko, zdrowo...

Książeczka "Owocowe bajki" Barbary Gawryluk, która ukazała się w łódzkim wydawnictwie Literatura, jest jak słoiczek pysznych konfitur. A właściwie jak pięć słoiczków, każdy przyrządzony z innych owoców. Ich magia tkwi w tym, kto je przyrządził: bohaterami „Bajek” są leśne trolle. Na dodatek, wbrew tradycji skandynawskiej, rodzina zamieszkująca Północny Las ma jak najbardziej przyjazne zamiary wobec mieszkańców pobliskiego miasteczka Bruk. Kiedy tylko mogą, starają się zaopatrzyć ich w najcenniejsze skarby natury, zostawiając na progu domów najróżniejsze przetwory. I jak to w bajkach bywa, tylko nielicznym uda się poznać pracowitą leśną gromadkę, której przewodzi stary i mądry troll Teofil. Jednak każde takie spotkanie zaowocuje przemianą: wypracowaniem zgodnej współpracy z właścicielem sklepu olbrzymim Hakonem, nawróceniem zarozumiałej Klary pragnącej unowocześnić starą księgarnię taty, czy wreszcie decyzją osiedlenia się na stałe wędrownych skrzatów, podjętej po przepędzeniu z miasteczka transportu przetwórniowych konfitur przygotowanych do „zawojowania nowych rynków”.
Śledząc zapał i odpowiedzialność trolli wobec zbieranych przez nie skarbów lasu zaczynałam żałować, że „Owocowe bajki” nie były pisane z myślą o dołączeniu do kanonu literackich książek kucharskich dla dzieci. Na przełomie wiosny i lata mogłyby stać się ciekawym przewodnikiem po napływających kolejno: malinach, poziomkach, jagodach, jeżynach i – co sama autorka nie omieszkała przypomnieć – bardzo zdrowej i niedawno odkrytej żurawinie.
Oprócz zachwytu nad smakiem, w leśne przygody autorka wplata wątki dotyczące problemów ekologii, ścierania się natury z wynalazkami techniki (dowodzi, że również czarownicom może przydać się dostęp do prądu), a nawet przeszkód związanych z konkurencją rynkową! Wszystko to przekazane prostym i przez to ujmującym językiem, który sprawi, że dzieci będą do bajek wracać, a niewykluczone, że ruszą do lasu w poszukiwaniu jagód i… trolli. Przyjemna lektura z uroczymi, barwnymi ilustracjami Marty Kurczewskiej.
Katarzyna Cynk

Od wydawcy: Północna Kraina leży gdzieś... na północy. Las pełen jest poziomek, jagód, malin i pachnących ziół. W lesie mieszkają poczciwie trolle, a w miasteczku Bruk kapryśna Klara, łagodny księgarz i okrutny Hokan. Do miasteczka trolle...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz