cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

poniedziałek, 19 maja 2014

Dwoje ludzi

Na nową książkę Iwony Chmielewskiej pt. „Dwoje ludzi” czekałam z ogromną ciekawością. Za granicą znana była już od pewnego czasu, a u nas – nareszcie – niedawno się ukazała (wydawnictwo Media Rodzina). I chyba jest to już moja ulubiona ‘Chmielewska’, gdyż rzadko spotkać można dzieło tak zintegrowane, bogate i powściągliwe zarazem, pełne prostoty i jednocześnie niezwykle obfite w znaczenia i konteksty.
Książki tej autorki nazywa się czasem obrazkowymi, co zupełnie nie oddaje znaczenia ilustracji dla jej projektów. To raczej książki – obrazy, w których tekst nie istnieje bez dopełnienia graficznego. Doskonały kontrapunkt obu narracji – słownej i plastycznej.
Na naszych oczach powstaje całkiem nowe zjawisko: powściągliwa, poetycka, wieloznaczna proza w nierozerwalnym połączeniu z obrazem sugerującym, wieloznacznym, niedopowiedzianym. Książki Chmielewskiej mają tyle interpretacji, ilu czytelników. Angażują intelekt w równym stopniu, co emocje, ewokują nieoczekiwane skojarzenia, wspomnienia i refleksje. Trudno nawet powiedzieć, dla kogo przeznaczonych jest „Dwoje ludzi”. Czy na pewno tylko dla dzieci? Jestem przekonana, że wielu dorosłych, gdyby tylko zdołali zatrzymać się w codziennym pośpiechu i pochylić z uwagą nad kartami książki, znalazłoby materiał do ciekawych refleksji. Intrygujące jest już chociażby zdanie otwierające opowieść:Gdy dwoje ludzi żyje razem,
to jest im łatwiej, bo są razem,
i jest im trudniej, bo są razem. (…)
Być razem można na wiele sposobów. Rozstać się można z wielu przyczyn. Liczne są też powody, by nie rozstać się, mimo różnic. Czy trwanie obok siebie to już bycie razem? Co się może wydarzyć, gdy tylko jedna strona dba o wspólną relację? Albo gdy spotka się ktoś bardzo smutny z kimś radosnym? Ktoś silny z kimś słabym?
I żadnych prostych i szybkich odpowiedzi. Właściwie to nawet nie znajdziemy w tej książce pytań, one się pojawiają same, za każdym razem inne.
Agnieszka Jeż 

Od wydawcy: Książka, którą od lat delektują się zagraniczni wielbiciele autorki i której wydanie w Polsce było od dawna wyczekiwane. To typowy picturebook, w którym za pomocą prostych metafor opisane są i pokazane zależności w związkach. Dla dzieci i dla dorosłych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz