cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

sobota, 8 listopada 2014

Po drugiej stronie okna...

Anna Czerwińska-Rydel to już prawie człowiek-instytucja. Od kilku lat pisze książki dla dzieci, z których każda jest swego rodzaju wydarzeniem, a wybierane przez nią tematy zdradzają nie tylko szerokie zainteresowania pisarki, lecz także towarzyszącą im pasję. Bywa, że pisarz pragnie „obsłużyć hurtowo” rynek czytelniczy i na siłę zapełnić brakujące luki tematyczne, trudno jednak wtedy o świeże spojrzenie, brak rutyny i sztuczności. W przypadku pani Anny na pewno tak nie jest – udało jej się zachować wrażliwość debiutanta, co w połączeniu z doskonałym warsztatem i sporym już doświadczeniem przynosi efekt. Zwłaszcza, gdy trafia się na dobrego wydawcę i zdolnych współpracowników, szczególnie ilustratora i grafika, a i tu Autorce szczęście, jak dotąd niezwykle sprzyjało.
Mam przed sobą właśnie audiobook wydany w serii Mistrzowie wyobraźni (Akademia Rozwoju Wyobraźni Buka) z książką „Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku”. Papierowe, książkowe wydanie ukazało się z kolei w Muchomorze, co już samo w sobie jest rekomendacją. No dobrze, powiecie Państwo, same ochy i achy, a co tak konkretnie mi się w tym wszystkim podoba? Za co ta punktacja, czy nie przesadna aby? Krótko i po żołniersku, kobieto, prosimy!
Gdybym miała wybrać jedno słowo, które najlepiej określa tę książkę, powiedziałabym, że wrażliwość, z jaką Autorka kreśli portret głównego bohatera i rzeczywistość widzianą jego oczami. Rozumiem przez to uważność i otwartość na świat, na jego piękno, lecz i wszechobecne cierpienie, na troski i potrzeby najsłabszych, nieśmiałe marzenia, żałosne losy, gorące emocje… Taki właśnie był Korczak i tak go właśnie Autorka w swojej książce odmalowuje. Na szczęście nie popada przy tym w cukierkowy idealizm – kto znał doktora, ten wiedział, że potrafił być gwałtowny, emocjonalny, szorstki, zniechęcony… Kogo temat zainteresuje, niech sięgnie do wspomnień wychowanków Korczaka oraz jego pamiętników – fascynująca lektura.
Pięknie pisze też Czerwińska-Rydel o trudnych sprawach – wojnie, głodzie, prześladowaniach, poniżeniu i śmierci. Bez znieczulenia, prosto i prawdziwie. Wie, że w piekle wojny prawdziwe dobro i ludzka godność świecą tym silniejszym blaskiem, który podtrzymuje nadzieję w człowieka. W finalnej scenie – tak trudnej do emocjonalnego udźwignięcia nawet i dla mnie, dorosłej, a co dopiero dla dzieci – zostawia pewne niedopowiedzenie, metaforyczne zakratowane okno ze świeżym powietrzem i błękitnym niebem. Trochę mi to przypomina końcowe kadry z filmu Wajdy o Korczaku – wizję oswobodzonego nagle wagonu, z którego wybiegają radośnie dzieci prosto na łąkę, w świat uwolniony od cierpień, nareszcie wolne…
I trzeci mocny punkt – za muzykę. W słuchaniu opowieści towarzyszy nam subtelnie i stylowo Bester Quartet, dawniej znany jako The Cracow Klezmer Band. Ta znakomita krakowska grupa nie potrzebuje specjalnej rekomendacji, muzycy udowodnili swoją klasę wieloletnim doświadczeniem koncertowym i doskonałymi albumami płytowymi. Usłyszymy tu zarówno stylizowane motywy żydowskie, jak i kompozycje lidera grupy, Jarosława Bestera. Bardzo piękne, delikatne i zarazem pełne energii. I maestria, z jaką Henryk Talar swoim ciepłym głosem czyta tę książkę! Jestem wciąż pod wrażeniem…
Agnieszka Jeż

Od wydawcy: Czy Janusz Korczak potrafił czarować? Czym najchętniej bawił się w dzieciństwie?  Dlaczego codziennie sprawdzał w lustrze, czy jego nos jest na właściwym miejscu? Kogo nazywał luks-torpedą, huraganem i ekstra-gamoniem?Od wydawcy: Oto piękna, dobra i odważna książka! Pięknie napisana, odważnie zilustrowana. Opowiada o pięknym człowieku: dobrym i odważnym. Pokochacie go. Pierwsza część naszej nowej serii biograficznej. Napisana przez Annę Czerwińską-Rydel.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz