cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

środa, 21 października 2015

Pan Tygrys dziczeje. A Ty?


Druga wydana w Polsce książka Petera Browna służy do brykania, umiarkowanego dziczenia i niepohamowanego śmiechu. "Pan Tygrys dziczeje" jest opowiastką przekorną, zabawną i mądrą, trochę filozoficzną, choć nie musi być tak odbierana. Otóż tytułowy, cywilizowany zwierz, poruszający się (w cylindrze, smokingu i lakierkach) po wielkim, szaroburym mieście, staje się zwiastunem i prowodyrem zmian. Po pierwsze, ma kolor. Po drugie, nawet w jego słowach jest więcej życia i barwy, niż w dymkowanych (i dym przypominających) wypowiedziach innych zwierząt. Po trzecie wreszcie, Pan Tygrys wpada na bardzo dziką myśl. Co zrobi? Czy jest to książeczka o pełnym wyzwoleniu z klatek i konwenansów?
Nie wyjaśnię znaczenia historyjki, każdy zainteresowany powinien odnaleźć własne. Co do jej przeznaczenia i adresata, na pewno jest to książka do wielokrotnej lektury, przyjemnej niezależnie od wieku czytelnika / słuchacza / oglądacza. Najlepiej przeżywa się ją wspólnie z kimś, zwłaszcza, jeśli współczytelnicy znajdują się na podobnym poziomie zdziczenia. A czy Ty potrafisz wczuć się w rolę i zrobić "RYK!" niczym prawdziwy tygrys?
Publikacja spodobała nam się jako odskocznia od "dużych narracji", królujących w naszym domu na co dzień, czyli po prostu jako książka obrazkowa. Jest estetyczna, zrównoważona kolorystycznie i niemal geometryczna, choć treść obfituje w zawijasy akcji i inne figielki. Taki kontrast czyni ją bardzo atrakcyjną, wręcz apetyczną.

 
 

Jak już napomknęłam, każdy może przeczytać i przeżyć tę książeczkę inaczej, a choć wydaje się przeznaczona raczej dla najmłodszych, niesamodzielnych czytelników, była wyczekiwana również przez mojego dziewięciolatka. Pochłonął ją w dzikim tempie, dając Panu Tygrysowi pierwszeństwo przed całym stosikiem nowości wydawniczych. I chyba właśnie tak powinna działać książka obrazkowa – chwytać za serce każdego czytelnika podatnego na ładne, proste słowa i ilustracje.
Bożena Itoya


Peter Brown, Pan Tygrys dziczeje , przełożyła Joanna Wajs, Nasza Księgarnia 2015. Wiek:2+ Czy czasem nudzi cię bycie grzecznym i poważnym? Pan Tygrys dobrze to rozumie. Tak się złożyło, że mieszka w eleganckim mieście pełnym szykownych dam i dżentelmenów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz