cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

środa, 18 czerwca 2014

Szczęśliwi rodzice

 Książka "Szczęśliwi rodzice" wzbudziła we mnie skrajne emocje. Od początkowej  niechęci aż do zupełnego zachwytu. Jest piękna, ale nie urocza, nie ma w niej wesołych rysunków, ani przesadnie cukierkowego tekstu. Jest wyjątkowa. Duży format, drapieżne wyrafinowane ilustracje, uniwersalna historia. To opowieść o jednym z ważniejszych momentów w życiu każdego człowieka. O chwili, w której przekazywane jest życie i miłość.
Oszczędny tekst Laetitii Bourget rozpoczyna historię w momencie, w którym dziewczyna jest księżniczką, a mężczyzna jej wymarzonym księciem. Strona za stroną obserwujemy dorastanie tej książęcej pary do  bycia rodzicami. Powoli, dzień po dniu zakochana para ustępuje miejsca rodzinie. Ludzie dotąd skoncentrowani na sobie i wzajemnej miłości stają przed wyzwaniami codzienności, mocują się z własnymi oczekiwaniami i pragnieniami. W parze z radością i miłością do dziecka pojawia się zmęczenie, niepewność, nawet frustracja.  Obrazy Emmanuelle Houdart - szorstkie i piękne jednocześnie, wspaniale współtworzą opowieść. To one początkowo wzbudziły mój niepokój i ciekawość. Są dowcipne, intensywne, bogate, nowoczesne. Malowniczo obrazują rzeczywistość.  Łączą skrajności:  szaleństwo z odpowiedzialnością, przyjemność z obowiązkiem, niechęć z miłością.  Momentami emanują głęboką czułością i zrozumieniem.
Emmanuelle Houdart, laureatka Bologna Ragazzi Award, to dojrzała 47 letnia kobieta, artystka, która jak sama mówi, doświadczyła w swoim życiu wspaniałych ale też smutnych chwil. Jej osobisty styl to wyrazista kreska, dziwność granicząca z poezją.Bycie rodzicem to to jedna z najpiękniejszych, najciekawszych, ale jednocześnie często najtrudniejszych przygód w życiu. Jest jak podróż w nieznane,  często bez przygotowania i dobrze spakowanego plecaka.
Książka "Szczęśliwi rodzice" może tę podróż pokazać, może w niej towarzyszyć lub ją przypomnieć.
Wyjątkowy ładunek emocjonalny, subtelny tekst i niesamowita ilustracja. To idealny prezent dla wszystkich rodziców, początkujących i dojrzałych. Dla jednych stanie się mapą, drogowskazem, innym pozwoli na chwilę odetchnąć, przystanąć i podelektować  się codziennością.
Anna Łukasik
Od wydawcy:Najpiękniejsza przygoda życia jest jednocześnie największym wyzwaniem. O tylu rzeczach rodzice dowiadują się dopiero wtedy, kiedy już w niej uczestniczą!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz