cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

poniedziałek, 27 października 2014

Arachnofobia - Opowiem ci mamo co robią pająki


"Opowiem ci mamo, co robią pająki" wydawnictwa Nasza Księgarnia to książka, której tytuł może przyprawiać o dreszcze co bardziej wrażliwe dzieci i rodziców.
Lękiem napawa natura ukryta w tych małych stworzeniach. Jej przemożna siła, która pcha długie, włochate odnóża do tupania i szurania po podłodze...
Ale co zrobić ma rodzic 2-4 latka, któremu nie w głowie żadne lęki czy strachy, który to pająki czy inne robaki zamyka do słoika, tarmosi i dusi z ciekawości swojej. Co ma biedny rodzic począć, by pociechę na wrażliwego, naturę kochającego człowieka wychować.  Nocą słoiki otwierać, na nowo motyle uczyć latać, nogi doklejać? Nie chodzi o to, że się brzydzi, chodzi o to, żeby dziecku świat pokazać, miłość do natury zaszczepić, horyzonty poszerzyć.
Jak nauczyć szacunku do najmniejszych istot, które w warunkach domowych tępi się zazwyczaj bezlitośnie. Wspomnę tu choćby o lepach, sprejach, odkurzacz przemilczę, choć najlepszy jest na "rodziny" muszek owocówek.

Można założyć hodowlę mrówek. Za każdą mamę, która to zrobi, trzymam kciuki! W słoju zamknąć patyczaka, raz w tygodniu sprzątać po chomiku, można też w akwarium glonojada podglądać. Sprawa psa i kota jest banalna. Dla nich są nawet karmy w sklepie
spożywczym. Ich hodowla się nie liczy. Jest już niemal przemysłowa.
Ale takie pająki... To zupełnie inna sprawa. Zdarzają się nawet w najlepiej wysprzątanych willach. Biegają między butami, czasem są w szafce razem z czekoladą!

Z jedną z takich historii mamy właśnie okazję się zapoznać.  Dzięki książce "Opowiem ci mamo, co robią pająki" poznajemy pająka Kleofasa. Jest to jednocześnie opowieść przygodowa, podróżnicza i kryminalna, wzbogacona o wątek filatelistyczny. Każdy obrazek zawiera tajemnice, humorystyczne szczegóły, ciekawostki które można rozwijać, jak pająk sieci. Książkę można oglądać, czytać, rozwiązywać zagadki, snuć własne historie. To gimnastykuje wyobraźnię, ćwiczy umiejętność opowiadania, zwiększa zasób słów małych czytelników, a i dorosłym dostarcza niebanalnej rozrywki.

Kleofasa i całą jego owadzią rodzinę namalował Daniel de Latour, który wspaniałym artystą jest. Jego ilustracje są lekkie, inteligentne i dowcipne. Pająki, karaluchy, mrówki i komary tworzą barwny korowód stworzeń, których dynamiczne perypetie śledzimy na kartkach z niezniszczalnej tektury.  Losy Kleofasa pająka zrymował świetnie Marcin Brykczyński.
Obaj panowie spisali się na medal. W przypadku tego duetu nie mogło być inaczej.
Ta książka pobudza w  dzieciach radość poznawania, zachwyca różnorodnością owadziego świata, stymuluje, uczy, poszerza horyzonty. I jest piękna.

Anna Łukasik


Od wydawcy: Znakomity prezent dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat (a nawet starszych!). Sztywne kartki (dzięki którym książka przetrwa wielokrotne przeglądanie), poręczny format, a przede wszystkim piękne i zabawne ilustracje Daniela de Latoura, którym towarzyszą rymowane zagadki Marcina Brykczyńskiego — to prawdziwe dzieło sztuki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz