cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

czwartek, 30 października 2014

Savoir-vivre dla dzieci

                Wydawnictwo Dwie Siostry w swoich książeczkach dla najmłodszych opowiadało już, czym zajmują się i czym się różnią misie ("Robimisie", "Różnimisie" Agaty Królak). Teraz, pozostając w misiowej tematyce, poucza,  "Co wypanda, a co nie wypanda". Książka Oli Cieślak to stworzony z myślą o dzieciach (choć może nie tylko?) zbiór zasad savoir-vivre'u, czyli dobrego wychowania. Główną bohaterką jest oczywiście panda - wnioskując z rysunków, nie najlepiej wychowana: bezceremonialnie siorbiąca, mlaskająca i dłubiąca w nosie. Na ratunek spieszy jednak autorka, która opatruje każdą ilustrację zabawnym, często dosadnym wierszykiem, podpowiadającym, jak należy zachowywać się z ogładą. Chcecie posłuchać? Oto przykład:
Jeży się na głowie włos,
gdy wycierasz w rękaw nos.
(Skup się na tej myśli ciut,
nim ci z nosa skapnie glut).
Albo:
Puszczanie bąków w salonie
nie mieści się w dobrym tonie.
                Prosto z mostu i na temat. Przekaz do pojęcia nawet dla bardzo młodych adeptów savoir-vivre'u. Przy okazji zapoznamy się z kilkoma innymi francuskimi wyrażeniami (bon ton, faux pas), których wymowę i definicję umieszczono w przypisach. I już możemy brylować na salonach!
                Książeczka ma twarde kartki - wytrzyma więc niezbyt delikatne traktowanie - oraz te same rozmiary, co poprzednie pozycje o misiach (ważna informacja dla bibliofilów ceniących sobie półkową harmonię), różni się jednak stylem i techniką wykonania ilustracji. Więcej tu farbek i kredek, a rysunki Oli Cieślak są swobodniejsze i bardziej urozmaicone od cukierkowych i dość ascetycznych "Robimisiów" Agaty Królak. Całość jest zabawna i przyjemna w odbiorze, książeczki nie da się czytać bez uśmiechu na ustach. Polecam - na naukę dobrych manier nigdy nie jest za wcześnie. Ani za późno.
Joanna Pietrulewicz


Od wydawcy: Rozbrajający poradnik dobrego wychowania dla najmłodszych. Każda panda dobrze wie, co wypanda, a co nie. Najwyższy czas, by dowiedziały się tego także ludzkie dzieci.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz