cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

sobota, 7 stycznia 2017

Tymek & Mistrz. Tom 2 – poradnik wesołego myślenia

 
Czarnoksiężnik (taki całkiem dobry) Mistrz i jego utalentowany uczeń Tymoteusz są czempionami w każdej dziedzinie, dlatego radzą sobie znakomicie także w świecie opanowanym przez rozmaite poradniki. Cóż z tego, że wywodzą się z prac popularnych polskich komiksiarzy (Rafała Skarżyckiego i Tomasza Lwa Leśniaka), a nie z, mnożących się chyba przez pączkowanie, publikacji gwiazd telewizji i internetu. Tymek i Mistrz nie dadzą się wyprzeć z rynku, dla nas to oni są prawdziwymi celebrytami. I najlepiej wiedzą, jak "być eko" (odpowiedź choćby na stronach 68-69), Mistrz zaś mógłby zostać liderem ego-coachingu (dowody w niemal każdym odcinku).
"Tymek i Mistrz" są bowiem jak "Ojciec chrzestny" – znajdziemy tu komentarze do wszelkich przytrafiających się nam sytuacji. Żegnamy stary rok i witamy nowy, proszę bardzo, mamy odcinek na stronach 74-75 drugiego tomu, zasypał nas śnieg i wpadamy weń po kolana – zerkamy na strony 84-85, czego lepiej nie robić w najmroźniejszą z zim Mistrz zdradzi nam na stronach 88-89, czemu ta pani w talent show tak wyje dowiemy się ze stron 62-63, problemy z nauką jazdy na rowerze możecie analizować na stronach 48-49, a jeśli rodzice nie wierzą, że w szafie coś się kryje, to pokażcie im przygodę rozpisaną i rozrysowaną na stronach 114-115, zaś w przypadku, gdy chce im się herbatki – zaproście na strony 56-57. Natomiast jeżeli zastanawiacie się, skąd mama ma taką "rękę do kwiatów", podpowiedź znajdziecie na stronie 122 i 123 (w końcu każda mama jest czarodziejką!). Sposobem na przekazanie tacie sugestii na temat długości jego zarostu może być z kolei wspólna lektura historyjki ze stron 70-71.
A może sami rodzice chcieliby coś wyjaśnić swoim pociechom? Na przykład co w trawie piszczy, albo gdzie diabeł mówi dobranoc, czy rzeczywiście licho nigdy nie śpi, jak to jest być na szczycie? Cóż, jeśli tylko nasze dzieci dysponują odpowiednią dawką poczucia humoru, z pewnością zapamiętają wszystkie powiedzenia, którymi posługują się Tymek i Mistrz oraz ich stale snujący intrygi przeciwnicy: Psuj i Popsuj (zwłaszcza ten ostatni). Autorzy pomogą nam zresztą i w trudniejszych przypadkach, na przykład jeśli cierpicie na nadmiar znajomych namawiających do codziennego biegania czy innych treningów fizycznych, pokażcie im koniecznie, jak to się skończyło dla królewskiego brata (strony 50-51).
W drugim tomie swoich przygód Tymek oraz Mistrz zdradzają nam również, co czytać, by stać się prawdziwym (czyli rzeczywistym) magiem – wystarczy obserwować okładki i grzbiety lektur Mistrza, a także dlaczego to nie Steven S. zajął się realizacją kontynuacji "Parku Jurajskiego". Dodatki zamieszczone na końcu albumu umożliwią nam zgłębianie tajników języka francuskiego, jasnowidzenia i wiązania końca z końcem. Oto niepodważalne argumenty potwierdzające, że komiks jest przyszłościowy i blisko związany z nauką oraz życiem. Co należało wykazać.
Bożena Itoya

Rafał Skarżycki (scenariusz), Tomasz Lew Leśniak (rysunki), Tymek & Mistrz. Tom 2, Kultura Gniewu – Krótkie Gatki, Warszawa 2016.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz