cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

piątek, 23 listopada 2012

Głupiutki piesek! i Niedobry kotek!

Wydawnictwo Łajka, o którym wspominałam już tutaj przy okazji „Hansa i Matyldy”, ustawiło sobie
poprzeczkę wysoko i, jak na razie, spełnia moje rozbudzone nadzieje. Dobre książki dla bardzo małych dzieci to prawdziwy skarb w dzisiejszym świecie, w którym tyle rozmaitych atrakcji rywalizuje o przyciągnięcie dziecięcej uwagi. Truizmem wydaje się myśl, że dla tak małego, skupionego czytelnika, jak przedszkolak, oglądana właśnie książeczka jest całym światem. Obrazy kształtują wyobraźnię i wrażliwość na piękno, teksty zapadają w pamięć… Dlatego warto sięgać tylko po piękne i ciekawe książki, a do takich z pewnością należą dwie pozycje Adama Stowera, znanego brytyjskiego artysty, czerpiącego z najlepszych wyspiarskich tradycji ilustracji dla dzieci. „Głupiutki piesek! ” i „Niedobry kotek!” to krótkie powiastki o małej Lilce, dziewczynce, która bardzo lubiła zwierzęta. Przyjaźń z czworonogami zazwyczaj czyni życie zdecydowanie ciekawszym i pełnym nieoczekiwanych zdarzeń.
Zwłaszcza, gdy z pobliskiego parku Safari uciekły dzikie zwierzęta i przebywają wciąż na wolności… Lilka wierzy, że uda jej się oswoić pieska i nauczyć porządku niesfornego kotka. Z uroczym i radosnym, dziecięcym entuzjazmem zajmuje się swoimi przyjaciółmi, którzy raz po raz wpędzają ją w kłopoty. Słynny angielski humor to chyba szczególna zaleta tych książeczek, a jego esencja tkwi właśnie w ilustracjach, niespodziewanie dopowiadających nowe znaczenia do zwięzłej narracji, prowadzonej z poziomu dziecka.

Ciekawym i godnym uwagi pomysłem, który moim dzieciom bardzo się spodobał, jest dołączenie do książek plakatów z ilustracjami Stowera, zaprojektowanych sprytnie w formie obwoluty. Papier jest dobrej jakości, nie strzępi się, a urocze rysunki zasługują na oprawienie. Będą z pewnością ozdobą dziecinnego pokoju, do którego dzieci nieraz będą wracać pamięcią, nawet wtedy, gdy będą już całkiem dorosłe…
Agnieszka Jeż


Od wydawcy: Pewnego ranka, kiedy Lilka wygląda przez okno swojego pokoju, spotyka ją niespodzianka - wymarzony piesek! Lecz nie jest to zwyczajny piesek, ma mnóstwo dziwacznych nawyków, a co gorsza poszukują go pracownicy pobliskiego ogrodu zoologicznego.
Wybierz się z Lilką i jej włochatym przyjacielem na super wycieczkę.
Książka jest w obwolucie, która stanowi podwójny poster z ilustracją z książki - imponująca niespodzianka dla dziecka.

Od deski do deski absolutnie zachwycająca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz