cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

czwartek, 15 listopada 2012

Hans i Matylda

„Hans i Matylda” to jeden z trzech tytułów wydawnictwa Łajka. Nowa sopocka inicjatywa ma ogromne szanse na sukces, książeczka jest bowiem cudowna! Przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym, opowiada prostą, dziwnie bliską wszystkim historyjkę. Na pewno to znamy: grzeczna, posłuszna dziewczynka i jej nieznośny brat. Albo idealna córka sąsiadki, z którą nas bezustannie w dzieciństwie porównywano, a której za to nie mogliśmy ścierpieć.
Ileż przyszłych konfliktów i problemów generują takie sytuacje! Im bardziej grzeczna jest dziewczynka, tym mocniej w głębi serca zazdrości swawolnemu bratu. Im bardziej brat jest nieposłuszny i psotny, tym mniejszą widzi dla siebie szansę na poprawę. Siła etykietek, jakimi naznacza się dzieci, jest ogromna. A źródło tej stygmatyzacji tkwi często nie tyle nawet w usposobieniu dziecka, co w szkodliwych społecznych stereotypach. I generalnie w niezbyt mądrym pomyśle, że człowiek jest, po prostu, jakiś. I kropka. A tymczasem rzeczywistość natury ludzkiej jest o wiele bardziej dynamiczna i ciekawa. W każdym z nas tkwi tak wiele możliwości, barw i odcieni, że doprawdy szkoda, nawet samemu sobie, przyklejać na zawsze etykietę. Choćby i pozytywną, na przykład słodkiej, grzecznej dziewczynki. Ile przez to można stracić! O wiele przyjemniej dać się zaskoczyć różnym stronom swojej osobowości. I o tym właśnie jest ta książka. Króciutka historia o dwóch kotkach, Matyldzie i Hansie, którzy byli TAK różni… Japońska autorka Yocococo (właściwie: Yoko Shima) przedstawiła ją w formie opowiadania – zagadki kryminalnej, z nieoczekiwaną pointą. Ilustracje autorskie są zabawne i na równi ze słowami współtworzą narrację. Już sam podział na strony „grzecznej Matyldy”( jasne i kolorowe), oraz niegrzecznego Hansa (czarne), podkreśla zamierzony kontrast obu postaci. Myślę, że dzieci będą równie jak dorośli zaskoczone zakończeniem historii! Sądzę też, że warto chwileczkę z nimi porozmawiać po wspólnym przeczytaniu książki. Może czas podważyć szkodliwe stereotypy, pokazując dziecku, że raz jesteśmy tacy, a raz zupełnie inni, zwrócić uwagę na bogactwo i potencję, które ma w sobie. Zachowanie nasze zależy od nas, a nie od roli, jaką nam przypisują inni – tę lekcję z powodzeniem mogą wziąć do siebie również dorośli!
Agnieszka Jeż
Rewelacyjnie zilustrowana, pełna humoru mini opowieść kryminalna dla najmłodszych autorstwa uznanej na świecie ilustratorki Yokococo. Bardzo sympatyczna lektura dla najmłodszych czytelników. Zdobywca Junior Design Awards 2012.

1 komentarz: