cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

piątek, 16 listopada 2012

Klara. Proszę tego nie czytać


„Klara. Proszę tego nie czytać” to propozycja wydawnictwa Czarna Owieczka dla dzieci w wieku od dziewięciu lat. Jednak, jak wiele dobrych książek dla najmłodszych, spodoba się z pewnością starszym, a nawet ich rodzicom. Jest to bowiem pamiętnik Klary, stąd „klauzula tajności” w podtytule. Wiadomo, że pamiętnikowi powierza się zarówno wielkie sekrety, jak i codzienne, spontaniczne spostrzeżenia, wolne od poprawności, „niegrzeczne”….
Gdyby rodzina Klary (rodzice, młodszy brat i babcia) przeczytali te notatki, pewnie nie byliby zachwyceni. Może trochę oburzeni, zdziwieni, ale, jak sądzę, przede wszystkim rozbawieni.
Perspektywa świata widzianego oczami dziecka nie jest w literaturze dla dzieci nowym pomysłem, czego najlepiej dowodzi wielka kariera Mikołajka. Książek tego typu znajdujemy na rynku wydawniczym coraz więcej, jednak Marcin Wicha, autor „Klary”, podszedł do tematu twórczo, włączając w nurt komentowanej rzeczywistości ciekawe problemy, jeszcze do tej pory niewyeksploatowane. Z ironicznym nieco przymrużeniem oka w stronę rodziców pisze o takich sprawach, jak domowa ekologia (elektrośmieci, segregacja), dyskryminacja kobiet, edukacja dzieci pod kątem wyścigu szczurów. Dyskretne aluzje dosięgają nawet wszechobecnego niemal kultu zmarłego polskiego Papieża… Wszystko to dzieje się bez odautorskiego komentarza, bo taki ma być efekt: zarówno komizm sytuacyjny jak i absurdalność niektórych przejawów rzeczywistości mają same w sobie siłę rażenia, zwłaszcza, gdy ukazane są oczami naiwnego, spontanicznego i, przede wszystkim, sympatycznego dziecka. Przyjemność z lektury na poziomie odszyfrowywania humorystycznego podtekstu książeczki będą mieli nie tylko rodzice: właściwie już dzieci w wieku Klary doskonale rozumieją przynajmniej niektóre subtelne dwuznaczności i ironię. Możliwość spojrzenia z zewnątrz na czyjś świat jest bardzo cenna – pozwala zrozumieć lepiej własny, w którym nieznośne rodzeństwo gra na nerwach, a „starzy” trochę się czepiają…
Na uwagę zasługuje szata graficzna książki - doskonały projekt graficzny spółki Frycz i Wicha. Proste, czarno-białe rysunki mają swój styl i humor, dzieciom szczególnie podobają się te z komiksowymi „dymkami”. Trochę, jakby narysowane przez samą Klarę, a trochę jakby przez kogoś, kto dziewczynkę bardzo dobrze zna i lubi. Może książeczka będzie zachętą dla dzieci do pisania pamiętników? Niech jednak nie zapomną o uwadze na okładce: proszę tego nie czytać!
Agnieszka Jeż

Klara chodzi do szkoły, marzy o golden retriverze i pisze pamiętnik. Rodzice nie będą zachwyceni, jeśli go kiedyś przeczytają... Za to Wy możecie mieć niezłą zabawę!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz