Opowiedzieć mity greckie to zawsze zinterpretować je i stworzyć na nowo. W dawnych czasach były to właśnie historie opowiadane słuchaczom, zasiedlające pojemny skarbiec zbiorowej pamięci. Były tym spoiwem, które sprawia, że zamiast „ja” jest – „my”, źródłem wiedzy i mądrości, dumy i poczucia wspólnoty, poezją… Z tezaurusa greckiego czerpiemy do dzisiaj, chociaż nie każdy sobie uświadamia, ile z antycznego sposobu myślenia, widzenia świata, nazywania rzeczy przetrwało do naszych
„Cudowny dzban”, historia o Filemonie i Baucis, to jedna z piękniejszych historii przekazanych nam przez starożytnych Greków. Kim byli bohaterowie? Biednymi i starymi mieszkańcami wioski, za to obdarzonymi wielkim, otwartym sercem i darem gościnności. Los chciał, że żyli wśród złych ludzi, którzy szczuli psami wędrowców, a dzieciom swoim kazali obrzucać ich błotem. Opatrzność, spodziewam się, umieściła mnie tu między innymi i dlatego, żebym mógł wedle moich sił wynagradzać niegościnność sąsiadów – tłumaczył Filemon swoim kolejnym gościom, uratowanym z opresji. A nie byli to lada jacy przybysze, co się okazało później… Znów pochylić się możemy nad wędrującymi przez wieki i kontynenty wątkami. Cudowny dzban – czy nie przypomina nam chociażby historii wdowy z Sarepty i proroka Eliasza? A sama wizyta tajemniczych nieznajomych – gościny Abrahama?
I jeszcze jedno. Nagranie zrealizowano na wysokiej jakości płycie CD. W dobie spłaszczania wszystkiego i pakowania w pojemne wielogodzinne pakiety MP3 - to odważny i dobry pomysł. Pozwala na zatrzymanie się nad jedną tylko historią, zauroczenie dźwiękiem fletu, czy dostrzeżenie odcieni starego złota na ilustracjach. W tym wypadku zdecydowanie ważniejsza jest jakość, niż ilość.
Agnieszka Jeż
Od wydawcy: Dawno, dawno temu w urokliwej dolinie mieszkali Filemon i Baucis. Kochali się ogromnie i dla każdego zawsze mieli dobre słowo. Pewnego dnia w progi ich ubogiej chatki zawitali dwaj wędrowcy, na zawsze odmieniając życie staruszków. Kim byli? Co takiego stało się po ich odejściu? Posłuchajcie opowieści pt. "Cudowny dzban".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz