cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

czwartek, 3 grudnia 2015

Findus dla najmłodszychUwielbiam serie wydawnicze dla dzieci. Zaczytywałyśmy się już w książkach o Krowie Matyldzie, Panu Brummie, Meli, Nusi - a teraz przyszedł czas na kolejną z wielu skandynawskich perełek, czyli Findusa i Pettsona. Muszę przyznać, że zabrałyśmy się za nich trochę za wcześnie. Historyjki zawierały sporo tekstu i dwuipółlatce trudno było przy nich wysiedzieć. Na szczęście w nasze ręce wpadł malutki tomik "Poznaj Pettsona i Findusa", który jest swego rodzaju wstępem do pełnowymiarowych pozycji o psotliwym kocie i jego staruszku.
Książka to raptem kilka kartonowych kartek, przedstawiających króciutką historyjkę z życia tej sympatycznej dwójki. Findus wymyśla dla Pettsona zabawę, by podstępem nakłonić go do usmażenia naleśników. W międzyczasie odwiedzają różne części gospodarstwa: kurnik, stolarnię, ogród, a wreszcie kuchnię. Na koniec obaj (wraz ze wszędobylskimi kurami) zasiadają do podwieczorku. I rzeczywiście tych kilka stron wystarcza, by zapoznać się z bohaterami serii i ich otoczeniem. Findus okazuje się pełnym energii, zadziornym i (w swoim mniemaniu) przebiegłym kotem, Pettson z kolei jest nieco flegmatyczny i zupełnie niekonfliktowy. Razem tworzą bardzo zgraną parę.
Historia o Findusie i Pettsonie spodoba się na pewno miłośnikom wiejskich klimatów. W odróżnieniu od serii o Krowie Matyldzie, obraz wsi stworzony przez Nordqvista jest bardzo sielankowy - Pettson i Findus mieszkają w drewnianym domu z wychodkiem, otoczonym odrobinę zdziczałym ogrodem, w którego głębi stoją rzędy uli. Klimat książki tworzą znakomite ilustracje. Autor bardzo pieczołowicie odwzorował wygląd staroświeckich wnętrz domu i stolarni Pettsona, nie zapomniał o różnych zabawnych szczegółach, jak kury czytające gazetę przy filiżance herbaty (kury pojawiają się zresztą na każdej stronie i, podobnie jak w historyjkach o Krowie Matyldzie, żyją swoim życiem) czy drobne psoty Findusa, który najwyraźniej nie potrafi ani przez chwilę usiedzieć w miejscu.
Po zapoznaniu się z bohaterami serii (i upieczeniu partii naleśników) będziemy na nowo próbować sił z bardziej rozbudowanymi historyjkami. A że książek jest naprawę sporo, mam wrażenie, że zostaną z nami na dłużej.
Joanna Pietrulewicz
Sven Nordqvist, "Poznaj Pettsona i Findusa"
Pierwsza książka z twardymi, kartonowymi stronami o dobrze znanych i lubianych bohaterach – Pettsonie i Findusie. Książeczka jest adresowana do najmłodszych odbiorców, pięknie ilustrowana przez autora. Findus wymyślił nową zabawę dla Pettsona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz