cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

środa, 6 listopada 2013

Do zakochania jeden krok

Wydawałoby się, że tzw. tematyka damsko-męska interesuje przede wszystkim młodzież, zarówno tę starszą, jak i całkiem młodą, ale jednak nie małe dzieci. Tymczasem książka Katarzyny ZiemnickiejHipacy chce się zakochać” (wydawnictwo Literatura) to pozycja przeznaczona właściwie dla zupełnie niedużych ludzi - celowałabym w grupę przedszkolno –wczesnoszkolną. W tym wieku pojęcia zakochania się i chodzenia ze sobą są jeszcze dosyć abstrakcyjne i zazwyczaj nie obarczone takimi emocjami, jak później. Może właśnie wtedy dobrze jest poczytać o „tych sprawach” dzieciom, zwłaszcza, gdy temat podjęty został nie tylko lekko i zabawnie, ale także całkiem mądrze.
Oto kot Hipacy, jak tytuł obwieszcza, chciałby się zakochać. Nie chce być sam? Chce „chodzić z kimś”, tak jak inni? A może właściwie nie bardzo wie, co się z nim dzieje, te dreszcze te emocje, ten nastrój, te marzenia… Tylko drugiej połowy brakuje do pełni szczęścia i tu właśnie pojawia się jakże istotne pytanie: gdzie ją można znaleźć? W takiej sytuacji nie masz to jak poradzić się zaufanego przyjaciela, dodajmy, już nieco oswojonego z tematem. I chociaż jego rady wcale się nie sprawdzą, to doświadczenie, uzyskane w wyniku daremnych prób, okaże się dla Hipacego istotne w zrozumieniu, o co tak naprawdę w związkach i relacjach może chodzić.
Dowcipny tekst i ładne rysunki Marty Kurczewskiej, wspominanej tu już przy okazji „Owocowych bajek” - i oto mamy miłą książeczkę, która zainspirować może rozmowę na całkiem poważne tematy. Trzeba to wykorzystać, bo, kto wie, gdy nasze dzieci się naprawdę zakochają, czy zechcą nam tak zaraz o tym opowiedzieć?
Agnieszka Jeż

Od wydawcy: Kot Hipacy ma już dość samotności – postanawia znaleźć sobie miłą kotkę na resztę życia. Okazuje się, że nie jest to takie proste, zwłaszcza, gdy spotyka wyniosłą Lukrecję, zimną jak lód Ignację i Gryzeldę, z którą przeżywa niezapomnianą randkę w Muzeum Naleśników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz