cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

poniedziałek, 18 listopada 2013

krótko i dobrze...


Z czytaniem na dobranoc różnie bywa. Nieraz mam do tego zapał i chęć, wybieram starannie książki i celebruję chwile, a czasami… cóż, myślami odpływam gdzieś dalej, najczęściej nie mogąc doczekać się chwili, gdy znajdę się sam na sam ze swoją wieczorną lekturą, czy zajmę innymi sprawami. Zdaję się wtedy nieraz na dzieci i ich wybory albo sięgam po wypróbowane (i nie za długie!!) teksty sprawdzonych pisarzy. Jak, na przykład, po wydaną niedawno przez Literaturę antologię „Opowiadania na dobranoc. Polscy pisarze dzieciom”.
W zbiorku znajdziemy przeróżne historie, napisane przez moich ulubionych i wielokrotnie tu wzmiankowanych autorów, zaczerpnięte z różnych książek, znanych i nieznanych. Z przyjemnością odkryłam „Florentynkę” Katarzyny Ziemnickiej i wielokrotnie niegdyś przerabiany z moimi córkami przedszkolny świat Renaty Piątkowskiej, a także dwa opowiadania nieco już zapomnianego dzisiaj pisarza z mojego dzieciństwa – Adama Bahdaja (pamiętacie „Kapelusz za sto tysięcy”?). Historyjki są pogodne i urocze, krótkie (pewnie z myślą o zmęczonych rodzicach). Najbardziej przypadły mi do gustu poetyckie impresje Natalii Usenko (zwłaszcza wzruszający „Sweterek”!) i Ireny Landau.
Dodatkowego smaku dodaje książeczce praca ilustratorów – jest ich bowiem wielu, same wyborne nazwiska. Coraz bardziej podoba mi się taka „kolektywna” formuła, zwłaszcza w przypadku antologii, chociaż sama wychowałam się raczej na ilustratorskich monografiach dawnych mistrzów kreski. Ważne, że całość jest spójna mimo różnic stylistycznych w pracach artystów i dobrze rozplanowana w tekście.
Do książki dołączono płytę – wariant dla tych, którym nie starcza wieczornych sił nawet na krótkie opowiadanie :-)
Agnieszka Jeż

Od wydawcy: Słuchając opowiadań z tego zbioru, może uda się zasnąć Waszym pociechom, choć… jest w nim tyle ciekawych historii, że nie zdziwcie się, jeśli zdarzy się inaczej! Nie ma nic lepszego od ciepłej, bezpiecznej bajki na dobranoc! Książka z płytą CD!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz