cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

poniedziałek, 8 września 2014

Ciepła opowieść na ochłodę

Zmęczeni upałami, sięgnęliśmy ostatnio po lekturę nietypową o tej porze roku, taką grudniowo­świąteczną. "O czym pada śnieg" Agnieszki Tyszki to ciepła historia o
mroźnym i zaśnieżonym świecie owadów, w którym "Kolejne dni mijały spokojnie, przyglądając się w zadumie: przebiśniegom i sasankom, pierwszym listkom brzóz, dojrzewającym poziomkom, trawom mokrym po deszczu, żółknącym klonom i spadającym kasztanom. No i śniegowym gwiazdkom, oczywiście".

Autorka nie wspomina wprost świąt Bożego Narodzenia (choć mowa jest o jakichś zimowych świętach), biedronki, ćmy i gąsienice posiadają rozmaite cechy ludzkie, ale nie są aż tak
uduchowione. Dzidzia Biedronka i gąsienica Gąsia chodzą do przedszkola, biorą udział w kuligu, mają swoje misie (ożywające maskotki), radości, przyjaźnie i smutki. Są zwykłymi literackimi dziećmi, z którymi mogą się utożsamiać mali czytelnicy.
Na początku opowieści biedronka przeżywa przykrą przygodę, której opis może pomóc dzieciom w radzeniu sobie z przedszkolnymi problemami i ze wstydem.
"Kiedy była już w szatni poczuła, że strasznie, ale to naprawdę strasznie chce jej się SIUSIU. Biedaczka podskakiwała raz na jednej, raz na drugiej nodze (wtedy wydawało jej się, że siusiu JESZCZE CHWILĘ poczeka) i próbowała ściągnąć spodnie.
– Szybciej, szybciej! – poganiała Dzidzia prawą szelkę.
– Szybko, proszę... – szarpała za lewa nogawkę.
Wszystko na nic! Czerwone spodnie na dobre utknęły na Dzidzi, a może to raczej ona utknęła w
nich? (...)
Dwa zielone żuczki szeptały coś do siebie i cichutko chichotały. Biedronka zastanawiała się, czy
to czasem nie ona była przyczyną ich wesołości. Stała (bojąc się ruszyć) bardzo smutna i bardzo
mokra, a pierwsze łzy zaczynały jej spływać po policzkach.
Na szczęście nadeszła pani."

"O czym pada śnieg" jest więc początkowo bajką terapeutyczną, jednak dalej autorka odchodzi od tej konwencji, opowiadając o poszukiwaniach zagubionych w lesie przyjaciół, samotności i smutku starszej pani (ćmy, której portret widnieje na okładce), przypadkowych spotkaniach, współczuciu i nawiązywaniu nowych przyjaźni. Przygody zimowych robaczków uczą chyba przede wszystkim empatii. Jest to zarazem lekka, przyjemna lektura na każdą porę roku, bo czyż latem nie jest miło wyobrazić sobie, jak "Śnieg padał i padał... Ogromne płatki wirowały w szalonym tańcu, kręcąc piruety i fikając koziołki".
Bożena Itoya

Agnieszka Tyszka, O czym pada śnieg, ilustracje Aleksandra Kucharska­Cybuch, AKAPIT PRESS 2013.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz