cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

czwartek, 11 września 2014

Mikołajek Mikołajka MikołajkiemOpowiadania o Rozalce początkowo wydały mi się zbyt infantylne dla ośmiolatka. Bohaterka jest od mojego syna o kilka lat młodsza i inaczej patrzy na świat. Jednak pisarski czar Renaty Piątkowskiej działa niezależnie od wieku czytelnika i bohaterów książki. "Ciekawe co będzie jutro" przeczytaliśmy w dwa wieczory, z uśmiechami tak szerokimi, że czytać było nam trudno.
Mam wrażenie, że znałam już podobne przygody i pomysły, jak te autorstwa małej Rozalki. Kto to zmalował? Może Mikołajek albo któryś z jego literackich następców? Nieważne, w tym wypadku liczy się reakcja młodego czytelnika / słuchacza: śmiech i prośby "poczytaj jeszcze!". 

Jako fan Mikołajka, Karlssona i Braciszka oraz innych niewinnych łobuzów, syn mógł już słyszeć o goleniu śpiącego taty, odgrywaniu scenek z baśni czy filmów, eksperymentach przeprowadzanych w wannie, dziecięcych zaślubinach, trudnych kontaktach z niemowlętami czy pomysłowym wykorzystywaniu rodziców i dziadków w dziecięcych zabawach. Poznał chyba kilkunastu rówieśników marzących o psie. Na pewno też czytał kilka historii przedstawianych przez podobnego do Rozalki młodego narratora, nieświadomego jak komiczne są jego przygody i punkt widzenia. Pod tym względem książka Renaty Piątkowskiej nie jest wyjątkowa, ale dzieciom bardzo się spodoba. Również rodzice i dziadkowie powinni przypomnieć sobie prostą radość płynącą z rozmyślań o tym, "co będzie jutro".
Bożena Itoya

Renata Piątkowska, Ciekawe co będzie jutro?, ilustrowała Katarzyna Bajerowicz, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2014.
Od wydawcy: Rozalka przepada za podwórkowymi przygodami. Bo czy jest coś przyjemniejszego od podpatrywania robaków, urządzania domku w krzakach czy organizowaniem ślubu (koniecznie z welonem z firanki)? Razem z Julkiem z sąsiedztwa codziennie wymyśla nowe zabawy. I cieszy się, że jutro też jest dzień, w którym tyle może się wydarzyć. Rekomendowany wiek: 5+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz