cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

piątek, 19 grudnia 2014

Kolorowy świat Tuwima


Wydawnictwo Bajka nie od dziś walczy z zalewem książkowej pastelozy, przykładając szczególną wagę do oprawy graficznej swoich pozycji. Seria "Cacko z dziurką"  to oddanie należnej czci klasykom polskiej literatury dziecięcej, których choroba ta dotknęła w sposób szczególny (pisałam już o tym przy okazji znakomitej "Kaczki-dziwaczki"). Powstała z myślą o tych czytelnikach, którzy cenią wiersze znanych i lubianych autorów, ale nie zadowolą się hurtowo produkowanymi ilustracjami.


W "Rzepce" na warsztat wzięto Tuwima. Antologia zawiera klasyczne wiersze: "Słoń Trąbalski", "Idzie Grześ", "Rzepka", "Okulary", "Dwa Michały" i inne. W sumie dziesięć utworów. Stroną graficzną zajęła się Jona Jung. Jej styl to zdecydowane kształty i intensywne, kontrastujące plamy koloru, wyrażające niemal dziecięcą radość ekspresji. Ilustratorka tworzy w swoich obrazach spójny świat, w którym historie z wierszy wzajemnie się przenikają. A więc w zabałaganionym pokoju pana Hilarego leży worek z piaskiem, a na płocie z ilustracji do wiersza o Grzesiu wisi ogłoszenie "Zginęły okulary". Z kolei w wierszu o Słoniu Trąbalskim pojawia się ogłoszenie: "Znaleziono 8 kg piasku, pytać u Hilarego". I tak dalej, i tak dalej. Odniesień jest sporo i wyszukiwanie ich może być dla czytelnika przyjemną rozrywką. Jung odważnie zderza świat Tuwima ze współczesnością: dzieci Trąbalskiego siedzą przed komputerami, tu i ówdzie pojawiają się inne nowoczesne sprzęty: a to telefon komórkowy, a to antena satelitarna czy telewizor (oczywiście plazmowy). Ciekawe, czy dzisiejsze dzieci odróżnią je od elementów z epoki.
Całość jest przyjemna w odbiorze, nawet jeśli chwilami dość pstrokata - no ale taki już urok przyjętej konwencji, która skądinąd współgra z absurdem przedstawionych w wierszach historii. Dla miłośników Tuwima - pozycja obowiązkowa.
Joanna Pietrulewicz
Od wydawcy: Trudno wyobrazić sobie świat dzieciństwa bez wierszy Juliana Tuwima – mistrza poetyckiej zabawy, żartu i satyry, króla dziecięcych serc. Zebraliśmy w tym tomiku ulubione wiersze kilku pokoleń Polaków.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz