cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

sobota, 27 grudnia 2014

Sceny z życia owadówZnany fizyk noblista Richard Feynman w swojej książce "Pan raczy żartować, panie Feynman" opowiada, jak podczas studiów zainteresował się mrówkami, które weszły przez okno do jego pokoju. Spędzał długie godziny, analizując ich zachowania, poznając zwyczaje i wykonując proste eksperymenty (oczywiście bez szkody dla mrówek). Dociekliwość i zainteresowanie, jakim obdarzał to, co inny człowiek mija obojętnie, było z pewnością jedną z cech jego geniuszu.  Jednak nie bez znaczenia musiał być wpływ ojca, który opowiadał młodemu Richardowi o tym, jak złożony i fascynujący jest świat. Nam, dorosłym, szczególnie mieszczuchom, zdarza się o tym zapominać. Wsiadamy do samochodu lub ładujemy dziecko do wózka i gnamy z punktu A do punktu B, nie zwracając uwagi na to, co nas otacza, a już szczególnie na owady pod naszymi stopami.

Być może stąd bierze się popularność serii "Opowiem ci mamo...", zapoczątkowanej przez książkę "Opowiem ci mamo, co robią mrówki". Autorzy, Katarzyna Bajerowicz i Marcin Brykczyński, wyręczają zabieganych rodziców, pochylając się nad stworzeniami kryjącymi się w trawie, pod ziemią czy w zbutwiałych pniach. Przedstawiają świat owadów w całej jego intrygującej złożoności, nie udając, że składa się on z samych mrówek, pszczół i biedronek.

Książki z tej serii są wyjątkowe pod jeszcze jednym względem: dla każdej z nich przygotowano "zeszyt ćwiczeń", czyli dopasowany tematycznie zbiór pomysłowych łamigłówek, rysowanek i kolorowanek, wzbogacony o liczne ciekawostki z życia mrówek i innych małych stworzeń.  Uzupełnieniem pierwszego tomu serii jest przygotowany przez Katarzynę Bajerowicz "Mrówkowy blok rysunkowy".

Książeczka przypomina typowy blok. Rozmiar A4, kartki sklejone dłuższą krawędzią, łatwe do wyrwania - i lekko sztywne, jak w bloku technicznym. Każda ze stron stanowi odrębną łamigłówkę, można więc korzystać z bloku na zajęciach grupowych (na przykład w przedszkolu), rozdając dzieciom pojedyncze kartki. Większość zadań zawiera elementy kreatywne: dorysuj, zaprojektuj, wymyśl, ozdób (jeśli znacie antykolorowanki, wiecie, o co chodzi). Nie zabraknie też typowych kolorowanek, instrukcji rysowania różnych małych zwierząt, puzzli, szlaczków, łączenia punktów i tym podobnych łamigłówek o poziomie trudności odpowiednim dla kilkulatka.

Po drugiej stronie każdej kartki znajduje się ciekawostka dotycząca jakiegoś owada, na przykład:

W żołędziach ukrywają się słoniki żołędziowe. To bardzo ciekawe stworzonka! Samiczki, chcąc złożyć jajeczka, nawiercają skorupkę żołędzia lub orzecha pyszczkiem, używając go jak wiertła. Wbijają się w skorupkę i... biegają wokół.

Skorek albo inaczej szczypawka. Owad wszystkożerny, ale głównie drapieżny: zjada różne małe robaczki, gąsieniczki i mszyce, a w domu rybiki cukrowe. Panie skorkowe są troskliwymi matkami i opiekują się swoimi dziećmi przez jakiś czas po wykluciu.

Prawda, że ciekawe? Kto powiedział, że przedszkolak nie może poznawać zwyczajów szczypawek? W "Mrówkowym bloku rysunkowym" znajdzie się miejsce dla turkucia podjadka, trzyszcza, fascynujących skoczogonków, a nawet przerażającego pogromcy mrówek, mrówkolwa. Dzięki temu rodzice - o ile nie są biologami - sami mogą się z niego bardzo wiele nauczyć. Od dziś, widząc na wiosennym spacerze żółtego motyla, będziemy mogli go zidentyfikować jako latolistka cytrynka, a w spacerującym leśną ścieżką chrząszczu rozpoznamy rohatyńca nosorożca.

"Mrówkowy blok rysunkowy" może funkcjonować zupełnie oddzielnie od książki "Opowiem ci mamo...", choć oczywiście stanowi jej świetne uzupełnienie. Jeśli macie dość kolorowania superbohaterów lub postaci z bajek Disneya i szukacie ciekawych, wartościowych i przemyślanych łamigłówek, które rozbudzą ciekawość świata Waszych maluchów, warto zwrócić uwagę na tę pozycję.
Joanna Pietrulewicz

Od wydawcy: Dla fanów książki „Opowiem ci, mamo, co robią mrówki” i nie tylko! Blok rysunkowy, kolorowanka oraz zbiór łamigłówek w jednym. Wspaniała, twórcza rozrywka dla małych artystów i miłośników przyrody. Dzieci łatwo i z przyjemnością nauczą się, jak narysować mrówkę, zaprojektują własny wzór na… papier toaletowy i wykonają wiele innych zabawnych zadań. Pozycja idealna do pracy indywidualnej lub w grupie. Dodatkowym walorem tej publikacji są wyszperane przez ilustratorkę ciekawostki przyrodnicze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz