cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

wtorek, 25 czerwca 2013

Koszmarny Karolek i pokrętne przekręty


Jako Karolina katowana w dzieciństwie "Karolcią" i jej koralikami i ołówkami postanowiłam uszczęśliwić
mojego Karola (7) "Koszmarnym Karolkiem". Jakieś dwa lata temu zaczęliśmy od pierwszych serii, które strasznie nam się podobały. Szalony Karolek jako antyteza pozytywnego bohatera podbił absolutnie nasze serca. Był zwariowany, sprytny  i szelmowsko inteligentny. Natomiast w najnowszym zbiorze opowiadań Karol jest już naprawdę nie miły. Mówiąc wprost - cyniczny, nieprzyjemny, cwaniakowaty. Wredniejszy od Wrednej Wandzi. Moja babcia powiedziałaby, że należy mu się solidne lańsko, które go zaraz doprowadzi do pionu. Ale mimo to... nadal budzi cieplejsze emocje niż wymoczkowaty braciszek, Doskonały Damianek.
Tego "Karolka" nie można czytać bez komentarza. Bo zyskamy jedynie pochwałę głupoty graniczącej z bezczelnością. Proponuję wykorzystać tę książkę do rozmów typu dlaczego zło jest interesujące i "filmowe", czy z "dobrem" można przesadzić. Lub czy "dobro" może być pozorne, sztafażem, za którym kryje się wyrachowanie?
Drugi, niezmiernie ważny aspekt tej książki to... poradnik dla rodziców. Powinni przeczytać ją wszyscy, którzy mają problemy ze swoimi synami, a zwłaszcza ci, którzy nie potrafią "zmenadżować" rodzeństwa. Zachowanie rodziców Karolka i Damianka to wspaniały przykład... złego przykładu. Książkowi rodzice nie wyciągają konsekwencji ze swego i swego dziecka zachowania, eskalują konflikty, bezmyślnie karzą wtedy gdy nie powinni lub nie dostrzegają ewidentnych podpuch. W zasadzie, mając takich rodziców, cudem jest , że Karolek jeszcze nie uciekł z domu.
Kochani rodzice, jeśli chcecie zobaczyć swoje wady w lustrze powiększającym - znajdziecie je w "Karolku". Ku przestrodze!
PS Być może to właśnie nieudolni wychowawczo rodzice spowodowali, że łobuziak Karolek staje się coraz bardziej koszmarny?
PS2 Ekstra bonus to duża czcionka i tekst rozbity na małe akapity poprzedzielane rysunkami. W sam raz do wspólnego czytania dla niezbyt biegłych, jeszcze, w tym fachu :) 
Karolina Suchenek-Dobrzyńska
 
Od wydawcy: Cztery najlepsze historyjki dla wielbicieli Karolka! I wielka niespodzianka dla prawdziwych fanów Karolka! Koszmarne państwa-miasta oraz karolkowe kółko i krzyżyk dołączone do każdej książki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz