cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

poniedziałek, 30 listopada 2015

Kolorowy archipelagZachęcony „Tajemnym Ogrodem” postanowiłem przyjrzeć się innym książkom do kolorowania dla dorosłych. Wybór padł na „Wyspy” Anity Graboś z wydawnictwa Nasza Księgarnia.
Kolorowanie dla dorosłych opiera się na bezmiarze szczegółów i niebanalnej tematyce. Byłem bardzo ciekawy, jaką koncepcję zaproponowała nasza rodzima artystka. Wykorzystała ona od dawna występujący w literaturze i sztuce, niezwykle pojemny topos wyspy, który pozwala zarówno autorce, jak i kolorującemu rozwinąć skrzydła wyobraźni. Każda ilustracja przedstawia fragment archipelagu: przyrodę, domy, ulice oraz życie mieszkańców tego dziwnego miejsca.
Wyspy mają bardzo różne oblicza. Czasami jest to sieć ulic z domami, a innym razem widać tylko malutki skrawek lądu i ogrom wypełnionego rybami morza. Archipelag jest pokazywany z bliska i daleka. Na jednej stronie mamy kilka wysp jednocześnie, a na innej oglądamy wnętrza domów. Bardzo często można odkryć małe, ale wyróżniające się po pokolorowaniu szczególiki. Tu rybak w malutkiej łódce wśród fal, tam ptaki wśród gałęzi czy króliki na dywanie. 

Ciekawym pomysłem jest pokazanie co jakiś czas drzewa zmieniającego się wraz z upływem czasu. Na wiosnę widzimy w nim całe chmary ptaków poukrywanych wśród gałęzi, jesienią spadają liście, a zimą pojawiają się lampki i ozdoby bożonarodzeniowe. To tylko trzy przykłady, ale myślę, że dobrze obrazują prostotę i jednocześnie urok tego pomysłu. Jako osoba kolorująca uwypuklam proces zmian i jednocześnie go odkrywam. Bardzo mnie to zachęca do jak najszybszego zajęcia się kolejną ilustracją, bo chciałbym się dowiedzieć co będzie dalej, jak zmieni się to, co przed chwilą uzupełniałem kolorami. 
 
Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest gruby karton na końcu książki. Jest to może drobna rzecz, ale znacznie ułatwiająca pracę. Całość się nie wygina, trudniej jest przypadkowo wyrwać którąś z kartek i można ze spokojem kolorować na stabilnej powierzchni. Jedyny mój zarzut to pewna powtarzalność, którą można odczuć po dłuższym obcowaniu z kolorowanką. Tego samego rodzaju domy, drzewa i ryby znajdziemy w wielu miejscach. Ta jednolita stylistyka bywa czasem męcząca. Brak też fragmentów wymagających od kolorującego kreatywności i samodzielnego uzupełniania ilustracji. Dla niektórych może to być wadą, ale mnie taka forma bardzo odpowiada. Muszę przyznać, że z każdym kolejnym tomem kolorowanki dla dorosłych wciągają mnie coraz bardziej.
Marcin Szulik

Anita Graboś,  Wyspy, Nasza Księgarnia, Warszawa 2015.
 Wiek:6-100 Nostalgiczna, pełna tajemnic książka do kolorowania dla marzycieli w każdym wieku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz