cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

piątek, 26 sierpnia 2016

Lato z Pompikiem


Serię książek o żuberku Pompiku, napisaną i zilustrowaną przez przyrodnika oraz twórcę komiksów Tomasza Samojlika, można czytać już najmłodszym dzieciom, dobrze sprawdzi się także na lekcjach nauczania przedszkolnego i początkowego, a także jako przedmiot pierwszych prób samodzielnego czytania. Trzeci tom cyklu zatytułowany został "Letni zmierzch" i zawiera 12 opowiadań (plus wstęp). Jeden rozdział w sam raz starcza na tradycyjne "20 minut dziennie. Codziennie", choć nam nigdy nie udało się ograniczyć do tylko jednej przygody Pompika – zazwyczaj czytaliśmy po trzy z rzędu.
Tym razem Tomasz Samojlik zabiera dzieci na wycieczkę do letniej puszczy, choć pojawiają się i napomknięcia o innych porach roku. Autor pięknie obrazuje (ilustracjami i słowami) naturalny cykl przyrody opisując życie Pompika, jego siostry Polinki, mamy Porady i taty Pomruka, króla puszczy. Młode żubry zgłębiają tajemnice letniej nocy, zgubionego poroża, orzeszkowego bombardowania, melancholii łosia czy ryjówkowej ciuchci we mgle. Polinka i Pompik jak zwykle dużo rozmyślają i rozmawiają, na przykład o tym, czy warto być żubrem, czy lepiej, gdy ciągle pada, czy jak nieustannie świeci słońce. Poznają punkty widzenia innych mieszkańców puszczy, ich zaskakujące zwyczaje i zmiany w wyglądzie, zależne od pory roku.
"Żubr Pompik. Letni zmierzch" jest mądrą, pogodną książką i świetnym przykładem uwrażliwiania najmłodszych dzieci na życie lasu oraz relacje społeczne. Lektura ta pozwoli także otworzyć czytelnikowi oczy na to, co w sztuce ilustracji dla dzieci najbardziej wartościowe. To ważne, by jak najwcześniej pokazywać dziecku alternatywę dla wszechobecnej gadżetomanii, przeważnie promującej brzydkie wizerunki wątpliwych bohaterów. Kolory w tej książce są żywe i umiejętnie dobrane, a portreciki świetlików, małych ryjówek czy wydr na tyle urocze, że nie umywają się do nich żadne pastelowe koniki ani inne cudaki z telewizora. Nie tylko ilustracje Tomasza Samojlika reprezentują dobre wartości, tekst w niczym im nie ustępuje. Pompik uczy, jak być zwyczajnym, wrażliwym i empatycznym, ciekawym świata, szczęśliwym oraz zadowolonym ze swojego życia maluchem. Przygody żuberka są ciekawymi, lekkimi historiami, przewyższającymi pod każdym względem sztucznie pomnażane książeczki oparte na kinowych i telewizyjnych hitach.
Bożena Itoya

Tomasz Samojlik, Żubr Pompik. Letni zmierzch, Media Rodzina, Poznań 2016.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz