cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

piątek, 18 listopada 2016

12 znaków Zodiaku – 12 wierszyków Marcina Brykczyńskiego

Tę książkę oceniłam już po okładce jako bardzo dobrą i swój werdykt podtrzymuję po przeczytaniu i obejrzeniu tego, co w środku. Tomik "12 znaków Zodiaku" zawiera krótkie i zgrabne wiersze Marcina Brykczyńskiego oraz kolorowe, rozbudowane ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło, w zabawny sposób nawiązujące do danego Zodiaku. Wierszyki czyta się znakomicie, wydają się wymarzonym materiałem na szkolne, przedszkolne czy domowe przedstawienie teatralne. Nawet duże, soczyste, przypominające krakowskie szopki obrazki kojarzą się z dekoracjami, symbolicznymi wyobrażeniami scen, przestrzeni i postaci.

Pełna wdzięku, miła Waga
z niemożnością wciąż się zmaga
i bezstronna w każdym sporze
zdecydować się nie może.
Przy tym, jak to czasem bywa,
jest wygodna i leniwa,
lecz w przyjaźni, wszystkim radzę,
dobrze mieć partnera w Wadze.

Rymowane charakterystyki zodiakalnych Baranów, Strzelców czy Wodników opisują wybrane cechy znane z horoskopów, które tu potraktowane zostały z przymrużeniem oka. Uwaga: nie wszystkie utwory nam pochlebiają! Ale może dzięki temu nabierzemy do siebie trochę dystansu?
Tekst nie jest naiwny i dziecinny, autor lepi wierszyki z ładnej, solidnej polszczyzny, bawi się językiem i uczy poprawności językowej. Lektura okazała się bardzo wesoła, bo doszukiwaliśmy się (pewnie niezamierzonego) podobieństwa między fikcyjnymi a bliskimi nam Rybami, Lwami czy Bliźniętami. Jeśli zaś dziecko nie wie, kim według horoskopu jest mama, tata, koleżanka lub babcia, dla ułatwienie pod tytułem każdego wierszyka zamieszczone są daty obejmujące dany Zodiak.

W dni powszednie i od święta –
zawsze zmienne są Bliźnięta.
Choć na wszystko mają oko,
rzadko patrzą dość głęboko.
Wiele spraw wciąż mają w głowie;
często kończą je w połowie,
lecz intelekt dobry sprawia,
że znów coś je zaciekawia.

"12 znaków Zodiaku" oferuje dobrą rodzinną zabawę doprawioną odrobiną ironii i solidną dawką kolorów. Ilustracje skojarzyły się nam z dziecięcymi rysunkami, marzeniami, snami i rzeczywiście, zgodnie z nazwą serii "Poduszkowce", w której książka się ukazała, czytaliśmy ją do poduszki. Autor i ilustratorka wywołują tylko dobre wizje, projektują nocną wyobraźnię dziecka i zbliżają je do gwiazd.
Bożena Itoya

Marcin Brykczyński, 12 znaków Zodiaku, ilustrowała Ewa Poklewska-Koziełło, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2016.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz