cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

poniedziałek, 14 listopada 2016

Uwaga, wilk! I inne obrazkowe bajki Ezopa

Książka "Uwaga, wilk!" Cristóbala Joannona (tekst) i Agaty Raczyńskiej (ilustracje) różni się od zwyczajnych zbiorów bajek Ezopa. Jest to autorskie ujęcie tradycyjnych utworów, jakby wariacja na ich temat. Twórcom udało się i zaskoczyć, i zauroczyć czytelników, przynajmniej my jesteśmy pod wielkim wrażeniem tych celnych i zabawnych interpretacji. Nigdy wcześniej nie czytało się nam Ezopa tak wesoło i lekko, przy czym przekaz (wyrażony wprost lub zawieszony w niedomówieniu) nigdy nie wydał mi się tak dobitny oraz współczesny.
"Uwaga, wilk!" jest wytworem artystycznym, plastyczno-literackim, chociaż równocześnie ma charakter użytkowy, bo książka przyda się i będzie zrozumiała pod każdą strzechą – wszak Ezop od zawsze kojarzył się z filozofią dla każdego, a w tak przyjemnym wydaniu jest jeszcze bardziej przystępny. Nieduża publikacja zawiera niewiele tekstu, zapisanego wersalikami naśladującymi pismo odręczne, oraz sporo barwnych ilustracji uczestniczących w opowieści na zasadach zbliżonych do komiksu, nawet wypowiedzi postaci rozpisane są na dymki. Linie rysunków czasem dzielą tekst, całe strony pełne są dynamiki i... mimiki, mimo że większość bohaterów to zwierzęta. Tutaj wystarczy spojrzeć na oczy jamnika, lwicy, zajęcy, Ezopa, kruka, rekina, konika polnego czy rybaka, by wszystko zrozumieć. Pomysłowość ilustratorki sięga także rozmieszczenia dymków, niekiedy przeciągniętych hen hen i jeszcze dalej. Ta książka nie mogłaby istnieć bez obrazków Agaty Raczyńskiej, które nadają całości wyjątkowy charakter(ek) i komiksowy połysk.
Koncepcja zbioru obejmuje nie tylko bajki (między innymi: "Znalezisko koguta", "Mrówka i konik polny", "Skarb rolnika", "Dąb i trzcina", "Zające i żaby", "Wiatr i słońce", "Uwaga, studnia!", "Lisica i kruk"), ale zakłada kompletne spojrzenie na twórczość Ezopa. Duet Joannon&Raczyńska gdzieniegdzie dodaje więc sugestie co do morałów ("co autor miał na myśli"), a po właściwych utworach przedstawia oryginalny opis i portret bajkopisarza oraz kilka wyjaśnień odnośnie założeń projektu "Uwaga, wilk!". Mam nadzieję, że polscy czytelnicy zyskają możliwość poznania kolejnych przedsięwzięć tych twórców i tego typu, bo jest to jedno z naszych tegorocznych książkowych objawień.

Bożena Itoya

Cristóbal Joannon (tekst), Agata Raczyńska (ilustracje), Uwaga, wilk! I inne bajki Ezopa, przekład Agata Raczyńska, Nasza Księgarnia, Warszawa 2016.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz