cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

poniedziałek, 7 listopada 2016

Dzieci korzeni
Wydawnictwo Przygotowalnia umożliwiło nam poznanie klasycznej książki niemieckiej: "Dzieci korzeni" Sibylle von Olfers, w oryginale wydanej w 1906 roku, a w Polsce opublikowanej po raz pierwszy właśnie teraz. Jest to ciekawa propozycja dla miłośników obrazków retro i krótkich, poetyckich historyjek dla najmłodszych dzieci. Estetyczne i solidne wydanie (twarda oprawa, płócienny grzbiet w tłoczeniami, duży format, rozbudowana informacja o autorce) spodoba się również dorosłym bibliofilom.

Świat wreszcie wiosna ogarnia,
Barwna wstęga się wyłania.
Wychodzą chrząszcze, kwiaty, trawy,
Z wielką radością i dla zabawy.

Opowiastka o małych, podobnych do skrzatów istotach mieszkających w korzeniach drzew pod opieką Matki Ziemi toczy się od przedwiośnia do jesieni. Dzieci korzeni żyją w ścisłym kontakcie z przyrodą, ich zajęcia i barwy, jakie przybierają nie tylko zależą od pór roku, ale też wpływają na zmiany w naturze. Zimą te sympatyczne stworzenia śpią, jak ich przyjaciele robaczki i rośliny, w których korzeniach mieszkają. Sibylle von Olfers opowiada obrazkami oraz słowem o pracach i barwnych korowodach, w jakich dzieci korzeni uczestniczą w ciepłych miesiącach.

Z nadejściem jesieni małe dziatki
Z burzą i wiatrem spieszą do swej matki.
"Ułóżcie się na miękkich posłaniach.
Śpijcie do kolejnego wiosny nastania!"

Ta spokojna, ciepła książka ma swój wyjątkowy nastrój, który udziela się dziecku. Bardzo przyjemnie czyta się o dzieciach kwiatach, przybierających kolory i imiona konkretnych roślin. Oczywiście wartością samą w sobie są ilustracje autorki, wyjątkowe, bo utrzymane w ścisłej konwencji artystycznej, chyba niespotykanej we współczesnej książce dla dzieci. Jaki to styl? Wystarczy zajrzeć do posłowia, by rozpocząć domową lekcję historii sztuki. A czy te rośliny i owady, wymienione oraz pokazane w książce, istnieją naprawdę? I jak się nazywają? Sprawdźmy w atlasie lub encyklopedii! "Dzieci korzeni" dają też wiele możliwości twórczego spędzania czasu z dziećmi w domu, przedszkolu czy szkole, lektura aż prosi się o wykorzystanie jako punkt wyjścia do działań literackich, plastycznych i technicznych.
Bożena Itoya

Sibylle von Olfers, Dzieci korzeni, Przygotowalnia, Kraków 2016.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz