cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

czwartek, 18 lutego 2016

Kawa z Bazylią

"Bazylia", nowa książka Barbary Gawryluk, uwrażliwia na los zwierząt domowych i hodowlanych, tych malutkich, mieszkających w klatkach ("przy rodzinie" lub na przykład w szkolnej sali), dalej bezpańskich kotów i psów, dużych lokatorów stadnin, sklepów czy ogrodów zoologicznych, a także stworzeń dzikich, jak nietoperze.

Co takiego tym razem przyniosła nam pani nauczycielka? – usłyszeli głos pana Wojtka, który właśnie stanął w drzwiach gabinetu. – W waszej pracowni biologicznej chyba nie można się nudzić? – doktor nachylił się nad pudełkiem. – A tej co się stało? Zzieleniała z zazdrości?
W krótkich, ładnie napisanych i zilustrowanych opowiadaniach poznajemy pracę pana Wojtka – weterynarza, który słuchaczom Radia Kraków znany jest jako współprowadzący audycji Klinika zdrowego chomika. Co tydzień w sobotni poranek można posłuchać, a dzięki kamerom w studiu także zobaczyć, jak powstaje materiał na kolejne (miejmy nadzieję!) części cyklu książkowego Barbary Gawryluk. Na razie dzieci w każdym wieku i ich rodziny mogą przeczytać osiem historyjek zgromadzonych w tomiku "Bazylia".

A jest już podpisany? – zapytał Norbert.
Eee... jak to podpisany? – nie rozumiał Łukasz.
Każdy pies powinien mieć wszczepiony czip.
Tytułowa Bazylia jest papużką, która przybłąkała się do pracowników radia. W kolejnych opowiadaniach młody czytelnik ma szansę zaprzyjaźnić się ze źrebakiem Jaśkiem-Batmanem, czarnym kotem Kawą w kołnierzu, Pchełką, która wcale nie jest insektem, samotną Wiki wielkości małego budynku, Bobkiem z tajemniczym czipem, Mroczkiem w konfrontacji z policyjnym patrolem, kaszlącym krokodylem Heniem, świnką morską z zielonym irokezem i takim sobie przeciętnym Miśkiem spod samiuśkich Tater (no, prawie). Brzmi intrygująco? Tak właśnie książkę odbierają najmłodsi – jako coś pasjonującego, zaskakującego i niezwykłego, choć opowiadania oparte są na prawdziwych, "zwyczajnych" historiach i blisko im do formy reportażu.

Halo! Proszę pana! Co pan tam robi?! – dwoje policjantów zatrzymało się na alejce biegnącej wzdłuż wawelskiego wzgórza nad Wisłą. Późnym wieczorem patrolowali tę nie zawsze bezpieczną okolicę. – Proszę tu do nas podejść!
Doktor Wojtek pokonał trawnik, trzymając w ręku pudełko z dziurkami.
Jestem lekarzem weterynarii, mam tu niedaleko lecznicę – wyjaśnił. – To bardzo ważna akcja ratunkowa – uśmiechnął się.
Niewątpliwej wartości literackiej towarzyszy aspekt edukacyjny – dzięki Barbarze Gawryluk dzieci mogą poznać blaski i cienie opieki nad braćmi mniejszymi, a także pracę wielu osób, które zawodowo związały się ze zwierzętami: weterynarzy, pracowników stadnin, zoo, fundacji i stowarzyszeń, a wreszcie radiowców, do których należy sama autorka. Dodatkowo na pewno nie tylko nas "Bazylia" zachęciła (lub dopiero zachęci) do słuchania i obserwowania tych wyjątkowych audycji, podczas których zobaczyć można czworonogi spacerujące po stole radiowym i pod nim, usłyszeć mruczenie do mikrofonu czy być świadkiem adopcji bezpańskiego zwierzaka. Zajrzyjcie do Kliniki zdrowego chomika, tej książkowej i radiowej, to prawdziwa przygoda oraz spotkanie z ludźmi pełnymi pasji i dobra.
Bożena Itoya

Barbara Gawryluk, Barbara Gawryluk,  Bazylia, z cyklu: Klinika zdrowego chomika, ilustracje Joanna Rusinek, Literatura, Łódź 2015.Wiek:5+Króliczek porzucony w parku. Krokodyl, który kaszle. Nietoperz znaleziony na balkonie. Papuga, która zgubiła drogę do domu. Dzikie i domowe, małe i duże, groźne i łagodne – wszystkie zwierzęta mogą liczyć na pomoc doktora Wojtka w jego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz