cudanakiju.pl

cudanakiju.pl

piątek, 13 maja 2016

Fruwajka


Poeta Piotr Sommer i odpowiedzialni za oprawę graficzną Frycz i Wicha przygotowali pod skrzydłami Wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy książkę artystyczną, ale przystępną. "Fruwajka" zawiera wiersz, skromne ilustracje złożone z plączącej się nitki, wędrującego ze strony na stronę Słońca, potem księżyca, a poza tym dużo czystej bieli, szarości i czerni. Elementy plastyczne, wraz z ukrytym w kopercie "kreatywnym" załącznikiem, zachwyciły mnie prostotą i przestrzenią, którą zapełnić może sam czytelnik. W tej książce jest dużo miejsca na marzenia i wyobraźnię.
Twórczość Piotra Sommera znaliśmy już wcześniej z tłumaczeń (Brian Patten, "Skaczący Myszka", Biuro Literackie) i wierszy ("Przed snem", Biuro Literackie) dla dzieci. "Fruwajka" jest chyba naszym ulubionym dziełem, do którego przyłożył pióro ten poeta. Starsze dziecko (przynajmniej moje) chętnie słucha utworu, czyta go samodzielnie, "wyobraża" sobie ilustracje, trochę je współtworząc – załącznikiem, nie kredką.
Warto zapoznać początkującego czytelnika z poezją dla dzieci inną niż Brzechwa i Tuwim, a ta rytmiczna, przypominająca senne marzenie kompozycja świetnie nadaje się zarówno do przełamania pierwszych lodów (dla dzieci niemających kontaktu z poezją), jak i do delektowania się (dla bardziej zaawansowanych wierszożerców).

Otwieram ją ― i nie czytam,
ciekawsza jest kotki kita.

Gazeta niewiele warta,
ciekawsza od niej kokardka.

Nie czytam jej, kładę obok ―
wolę rozmawiać z Tobą.

Tylko proszę cię, mów coś
(nie słucha cię cała ludzkość).

Pod wieczór robi się ładnie,
znów widać świat niedokładnie.

Cacko wydane przez Warstwy kojarzy mi się z dzieciństwem, może dlatego, że wtedy przeżywałam podobne do "Fruwajki" rymowane przygody z Danutą Wawiłow czy Wandą Chotomską, a może po prostu taka krótka, pisana wierszem książka wciąż jest prototypem publikacji dla dzieci.

Bożena Itoya

Piotr Sommer, Fruwajka, projekt graficzny Frycz i Wicha, Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy, Wrocław 2015.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz